Ezt a filmet biztos láttad már Te is, az Indul a Bakterház című film, melyen sokat lehetett nevetni! Ugyan akkor ma, amikor megláttam ezt a kiírást a közösségi oldal egyik humort közvetítő oldalán, megakadt rajta a figyelmem, és már akkor gondoltam, hogy ez egy kifejezetten jó kiinduló pont egy blogbejegyzés megírására…

Azóta nem bízok a nőkbe(n), mióta anyám először mondta: “Gyere csak ide, nem foglak bántani.” –   De nyilván lehet egy fordított felállást is képezni, aki nem bízik a férfiakban…. Ezt a témát fogom röviden körüljárni, mert ez a mondat a film szerint nyilván, aki látta a filmet, a “banya” jól megkergeti Bendegúzt, tehát bántotta… így Bendegúz később soha többet nem tudott hinni neki…..

Az, hogy egy gyermek milyen hatással van a szülei szavára, különösen ha az bizalommal kapcsolatos, komoly hatással lehet az egész felnőttkori párkapcsolati dinamikára. A pszichológia szerint az ilyen élmények formálhatják a gyermek bizalmát, önértékelését, és hogy hogyan közelíti meg a kapcsolatait felnőttkorában.

1. Belső Bizalom megingása

Amikor egy szülő azt mondja, hogy „nem foglak bántani”, az a gyermek számára egyet jelenthet azzal, hogy „miért lenne szükség arra, hogy védekezzek?” vagy „miért lenne szükségem arra, hogy féljek?” A gyerek számára ez egy olyan kérdést vethet fel, hogy „miért van szükség arra, hogy ezt megnyugtassák, ha minden rendben van?” Ilyen mondatokkal a gyermekben megerősödhet az a gondolat, hogy valami nincs rendben a világgal vagy a kapcsolatokkal, és hogy a bizalom nem alapvető, hanem valami, amit ki kell érdemelni, sőt, amit bizonyos körülmények között elveszíthet.

2. Önbecsülés és önértékelés sérülése

Ha egy gyermek olyan szituációban találja magát, hogy egy szeretett és megbecsült személy azt mondja neki: „nem foglak bántani”, akkor a gyermek önértékelése gyakran kapcsolódik ehhez a mondathoz. Ez azt sugallhatja neki, hogy alapvetően nem érdemel bizalmat, szeretetet vagy tiszteletet, és valamiért szükség van arra, hogy „biztosítsák”, hogy nem fogják bántani. A gyermek elkezdheti azt érezni, hogy ő maga nem elég fontos vagy értékes ahhoz, hogy az emberek maguktól is megbízzanak benne, és hogy állandóan figyelnie kell arra, hogy mások hogyan bánnak vele.

3. A félelem és a bizalmatlanság mélyülése

Egy ilyen élmény elősegítheti azt, hogy a felnövekvő gyermekben mélyebb félelem keletkezzen a csalódásoktól. Ahogy felnő, az ember nem csak a szülei iránt, hanem mások, például egy párkapcsolati partner iránt is elkezdheti kételkedni a bizalom erejében. „Miért kell biztosítanom valakit arról, hogy nem fogok fájdalmat okozni neki?” – teszi fel a kérdést a felnőtt. A félelem, hogy egyszer valaki elárulhatja, hogy bántalmazhatja őt érzelmileg vagy fizikailag, erősödhet, mivel a bizalom rendkívül törékennyé válhat számára

4. Kapcsolatokban való elzárkózás és falak építése

A felnőttkorban mindez arra vezethet, hogy az illető elkezd falakat építeni magának. Először talán észrevétlenül, de ahogy az évek telnek, úgy a személy egyre inkább elzárkózik az érzelmi közelségtől, hogy elkerülje a csalódásokat és a bántalmakat. Az illető talán olyan kapcsolatokba léphet, ahol kevésbé van szükség a valódi intimitásra, mivel a mély bizalom hiánya miatt az érzelmi sebezhetőséget elkerüli.

5. A párkeresési nehézségek

A bizalmatlanság nemcsak a kapcsolatok fenntartását nehezíti meg, hanem a párkapcsolat keresését is. Az illető nem tudja teljesen megnyílni, fél a sérülésektől, és emiatt nehezebb számára valódi, mély kapcsolatok kialakítása. Lehet, hogy hajlamos másokat elutasítani, mert nem hiszi, hogy érdemes lenne megengedni, hogy közel kerüljenek hozzá. Vagy éppen ellenkezőleg, túlzottan keresheti a biztosítékokat és próbálhat túlságosan kontrollálni egy kapcsolatot, hogy elkerülje a fájdalmat.

A bizalom, az önértékelés és a kapcsolatokhoz való hozzáállás mind sérülhetnek tőlük,, de az emberek képesek rá, hogy felülírják a régi mintákat és megszabaduljanak a belső falaktól. Eleinte sokan nem is foglalkoznak azzal, ha gondjuk van a párkapcsolatokkal, az ismerkedéssel, vagy a meglévő kapcsolódás jó fenntartásával, csak amikor már sokadszor fordul elő, akkor elgondolkodtató, mi lehet az ismétlődésnek az oka, mit nem csinál jól, ekkor kezdődik a felfedezés, felismerések rész!

Mit lehet tenni?

Az önreflexió azt jelenti, hogy tudatosan elgondolkodunk önmagunkon – a gondolatainkon, érzéseinken, viselkedésünkön, döntéseinken, és azok következményein. Ez egyfajta belső “tükörbe nézés”, amikor kívülről próbálunk ránézni magunkra, mintha megfigyelők lennénk.

Az önreflexió segíthet:

  • felismerni, miért reagáltunk úgy, ahogy,

  • megérteni a szokásainkat és automatikus működéseinket,

  • tanulni a tapasztalatainkból,

  • fejlődni, változni, tudatosabban dönteni.

Vegyünk egy életszerű példát!

 

Vince (nevezzük így) egy erős és sikeres férfi, aki mindig is képes volt elérni, amit szeretett volna a karrierjében, és számos elismerést kapott az életében. Azonban a párkapcsolataiban soha nem találta meg azt, amit keresett. Minden kapcsolatában úgy érezte, hogy valami hiányzik, hogy mindig valami nincs rendben. Péter sosem tudott igazán megnyílni a partnerének, és mindig ott volt a háttérben a kérdés: „Mi van, ha elárulnak?”

Amikor a barátja rávilágított arra, hogy talán a bizalomhiány a gyermekkori élményeiből fakad, Vince kezdett elgondolkodni azon, miért nem tud igazán kötődni senkihez. Emlékezett egy gyerekkori pillanatra, amikor az édesapja egy veszekedés után így szólt neki: „Ne aggódj, nem foglak bántani”. Vince akkor még nem értette meg teljesen, de később rájött, hogy ez a mondat mélyen beleégett a tudatába. Bár az édesapja valószínűleg nem gondolta komolyan, Péter számára ez azt jelentette, hogy a kapcsolatokban mindig van valami, amire figyelni kell, hogy ne sérülhessünk. A bizalom úgy tűnt számára, mint valami, ami mindig törékeny, és amit meg kell érdemelni, nem pedig egy alapvető érzés, ami természetes része kellene, hogy legyen minden kapcsolatnak.

Hogyan kezdett változtatni Vince?

  1. Önreflexió: VIncefelismerte, hogy a gyermekkori élményei, mint az apjától hallott mondat, mély hatással voltak arra, hogyan tekintett a kapcsolatokra és a bizalomra. Elkezdte kérdezgetni magától: „Mi lenne, ha most bátran megbízhatnék?” Rájött, hogy a bizalom nem valami, amit meg kell érdemelni, hanem valami, amit érdemes adni, hogy a kapcsolatok igazán mélyek és tartósak lehessenek.

  2. A félelem feloldása: Vince számára a legnagyobb kihívás az volt, hogy szembenézzen a félelmeivel, amelyek a csalódásoktól való félelemből fakadtak. Tudta, hogy a múltbeli események nem határozhatják meg a jövőjét, de a félelem mindig ott volt. Elkezdett dolgozni a félelmein, és felismerte, hogy a bizalom nem a tökéletességtől függ, hanem attól, hogy hajlandó vagyok elhinni, hogy a másik fél nem akar fájdalmat okozni.

  3. Határok és bizalom újraépítése: Az első lépés a párkapcsolatokban az volt, hogy elkezdte figyelni, hogy miként reagál a másik fél kedvességére és őszinteségére. Ahogy megbízott a másikban, egyre több bizalmat engedett be a kapcsolatba. A legfontosabb felismerése az volt, hogy a bizalom nem egyetlen döntés, hanem egy folyamatosan ápolt érzés, amit a két fél közösen alakít.
  4. Kommunikáció és sebezhetőség: Az második lépés Vince számára az volt, hogy elkezdett őszintén beszélni a párjával arról, miért zárkózik el. Beismerte neki, hogy a félelmei miatt nehéz számára bízni, és hogy nem biztos, hogy képes megnyílni. Ez a beszélgetés segített neki abban, hogy megerősítse a kapcsolatukat, mivel a párja támogatta őt, és nem hagyta figyelmen kívül a félelmeit.

  5. Bátor döntések: Vince elkezdett olyan döntéseket hozni, amelyek segítették a bizalom újjáépítését. Például elhatározta, hogy nem fut el minden konfliktus elől, hanem őszintén és nyíltan beszél a problémákról. A legfontosabb változás az volt, hogy megengedte magának, hogy hibázzon és tanuljon belőle, és hogy a kapcsolatai ne a tökéletességről, hanem a szeretetről és az őszinte együttérzésről szóljanak.

A változás eredménye

VInce fokozatosan elkezdte más szemszögből nézni a kapcsolatait. A bizalom nem tűnt többé egy törékeny dolognak, amit meg kellett érdemelni, hanem egy erő, amit közösen építhettek a párjával. Ahogy egyre inkább engedett a félelmeinek, úgy alakultak ki a valódi, mélyebb kapcsolatok. A párkapcsolataiban sikerült feloldani a régi mintákat, és most már sokkal inkább a szeretet és a közelség van a középpontban, nem pedig a folyamatos aggódás és bizalmatlanság.


Története is jól illusztrálja, hogyan hatnak a gyermekkori élmények, különösen az olyan mondatok, mint „nem foglak bántani”, egy férfi életére és párkapcsolataira. A félelem, a bizalmatlanság és az önvédelmi mechanizmusok mind hozzájárulnak a férfiak kapcsolataikhoz való hozzáállásához. De képes volt dolgozni a félelmein, és új alapokra helyezni a kapcsolatait.

A változás kulcsa – A pozitív példák ereje

Ha felsimerjük életidőnk fontosságát, akkor eldöthetjük, hogy gyermekként akarjuk végig élni, vagy át fogunk törtni azokon a mintákon, amik igazából csak a félelmeink szüleménye.

A múltunk sosem határozhatja meg véglegesen a jövőnket.  Ahogy Vince történetében is láttuk, a bizalom és az egészséges kapcsolatok nem csupán a véletlenen múlnak, hanem azon, hogy képesek vagyunk megnyílni, sebezhetők lenni és változtatni a saját belső mintáinkon.

A  félelem és a bizalmatlanság évtizedekig formálhatja életünket, van lehetőség arra, hogy másképp gondolkodjunk és érezzünk. A kapcsolatok nem kell, hogy mindig törékenyek és fájdalmasak legyenek. A szeretet, a bizalom és a közelség megteremthető, ha elhatározzuk, hogy nem hagyjuk, hogy a múlt árnyéka határozza meg a jövőt.

Most rajtad a sor! Ha úgy érzed, hogy valami blokkol a párkapcsolataidban vagy az élet más területein, tudd, hogy a változás lehetséges. Kezdj el dolgozni azon, hogy a múltbéli mintákat felülírd, és a bizalom, szeretet és sebezhetőség új, pozitív példáival töltsd meg a jövődet. Minden kis lépés egy nagy változást hozhat, és ha képes vagy meglátni a lehetőséget a fejlődésre, akkor minden egyes nap közelebb kerülhetsz ahhoz a boldog és kiegyensúlyozott élethez, amire igazán vágysz. És ne feledd, ha jó dolgokat érzel, mentsd el a “winchesteredre”!

Bízz magadban!

Ha szeretnéd azokat a gyakorlati lépéseket ahhoz, hogy tartós, hosszútávú egyensúlyt építs ki, és jól kezeld ezeket a helyzeket, akkor foglalj időpontot konzultációra, tisztelettel várlak!

E-mail: jakabtundi.info@gmail.com

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás