Az elengedés spirituális csapdája

Az elengedés spirituális csapdája

             Mielőtt elkezded olvasni az írásomat, kérlek légy éber érzéseidre, bejegyzésemnek nem szándéka az energiák lehúzása, a sajnálat, az emlékeid felkavarása, a szomorú állapotba hívás! Inkább a célja a megnyilatkozás, akár részedről is a bejegyzés alatt, és a választási lehetőség arra a helyzetre, ha szembesülsz vele.

 

Beszélgetnünk kell róla! Nem minden nap, de kell! Nem dughatjuk a fejünket a homokba. Beszéljünk egy kicsit a halál létezéséről!  Hogy miért írom le saját történetemet? Talán lesz egy momentum, egy gondolat, ami segít, kicsit megnyugodni azoknak, akik átéltek vagy mostanában élnek át hasonló helyzetet. Előbb-utóbb mindenkit megérint a téma, fiatalt, idősebbet, az Embert!

Nagyszüleim elvesztése kisgyermekként megviselt, lehettem 6-7 éves, hármat is elveszítettem rövid időn belül! Akkor még csak annyit érzékeltem gyermekként, hogy nincsenek, és láttam a szüleim szomorúságát! Voltak olyan jók, hogy a bánatukat igyekezték önmagukban, illetve egymás között lerendezni, megbeszélni, minket hagytak gyermeknek lenni! De máig emlékszem összetört, könnyes szemükre! Elvonultam, és kisírtam magam, valahogy akkor kezdett derengeni, hogy mi ez itt akkor, hogy nem örökké élünk, és most akkor Ők hova mentek, és mikor találkozunk újra. Persze az évek múlásával gyermekfejjel, tudatlanul megnyugodtam, elfogadtam, és jártam tovább utamat, de nagyszüleimmel megélt közös emlékeimet velük mindig szívemben hordozom.

 

 

Aztán már majd nem lassan felnőtté váltam, amikor jött a kiszámíthatatlan, a váratlan, a megdöbbentő. Még 18 sem voltam, mikor édesapám egy vizsgálatról nem tért többet haza, csak helyette egy távirat jött. Ezt még így sosem írtam ki magamból! Virgoncan játszottunk testvéremékkel a szobában, Anya a konyhában, este volt, csengettek. De nem Ő állt az ajtóban! Erre nem lehet felkészülni, sem a hirtelenre, sem arra, amikor tudod, hogy elkövetkezik lassan, és el kell búcsúznod. Megfordult a világ, szívet tépő fájdalom, tehetetlenség, ordítani, ütni, hogy miért akkor és miért pont Ő. Hirtelen megfordul a világ, és meghasadsz, mi ez az egész? Ugye ismerős kérdések és érzések azoknak, akik már ezen keresztül mentek? Évek teltek el, hosszú évek a bánattal, lelki fájdalommal, fizikai hiánnyal, amit éreztem. Míg nem elkezdtem “felszínre” hozni magamból különböző fizikai tüneteket, van, aki bár betegségnek nevezi, amiről aztán kiderült, hogy szervi oka nincs, hanem egyértelműen Édesapám elvesztésével hozható mentális összefüggésbe!Inkább olyan mentális állapotok, amiket sokáig lenyomtam magamban!

 

De akkor mit kell tennem? Min kell változtatni, hogy ne szenvedjek tovább?

Sokszor beszélgetnek emberek arról, hogy ha újra kezdenék az életet, ezekkel a szituációkkal, akkor min változtatnának! Sokan rávágják, hogy semmit, de az én véleményem az, hogy igenis lett volna mit másképp csinálnom! Hogy mi akadályozott meg ebben? Nem voltam elég tudatos, információhiányaim voltak az életről, önmagamról, a körülöttem lévő világból! Igen, mondhatod, hogy de még csak 18 voltam és fiatal és más volt a feladatom akkor, minthogy az élet-halál kérdésén filozofáljak. Igen, ez így van, de a gyász, amit meg kell adnunk magunknak, ha elveszítünk egy szerettünket, nálam jóval tovább tartott, mint általában. Bár nem hiszem, hogy erre aztán lenne tökéletes recept bárki részéről is. Mindenesetre a mai tudásommal már másképp látom a helyzetet mind azok mellett, hogy az érzéseim nem változtak bizonyos szinten, hogy még ma, 30 év után is nagyon hiányzik és tudok sírni, de megtanultam ezen érzések felett az irányítást átvenni. Már nem uralkodnak rajtam, nem tesznek beteggé.

 

 

Az első 20 évben rengeteg módszerrel találkoztam és próbáltam ki, amiről azt hittem, hogy segíthet feldolgozni Apukám elvesztését, mindig vártam egy külső megoldást! Pszichológiai beszélgetések, oldások, spirituális módszerek, energetikai tisztítások, és még sorolhatnám mennyi mindent kipróbáltam, használtam, tapasztaltam, és van, amelyik átmenetileg segített is. DE emberileg az elme, ha olyan embert veszít el, akivel szeretetben élt, kötődött hozzá, akkor nem fogja elengedi, csak egy szintig. Most mondhatjuk, hogy ez egy nézőpont, egy berögzült hitrendszere az egonak, vagy bármi más filozófiai magyarázat, amik olykor szeretnék az embert a tudatosság jegyében emberségéből kiforgatni.

DE ki kell jönnünk abból a spirituális elengedés öncsapdájából, hogy elengedés! Az elme nem képes ezen a szinten a halál gondolatát, a nemlétezést, a fizikai megszűnést  feldolgozni teljes mértékben, sem nagyszülő, szülő, gyermek, közeli barát elvesztését, hogy nem hallod a hangját, nem érinted, nem tudsz tanácsot kérni, nem érzed az energiáját. Ha mélyen belegondolsz, amit legtöbben inkább bele sem mernek gondolni, mert tudják, akkor megjelenik a félelem az ismeretlentől (?).  Nagyon sok mentális problémának, lelki vívódásnak a legvégső oka a haláltól való félelem. Néha túl kell lépnünk és lenyugtatnunk az elménket!

Akkor hát mit tud az elme? Bizonyos szinten megérteni, megnyugodni, és feltenni a személyiségünk egy olyan polcára, ahol mély fájdalom nélkül nyugalomban tud lenni. Ehhez meg kell adnunk magunknak a gyászidőt, ha kell, beszélni róla, sírni és semmiképp sem elfojtani az érzéseket, vagy főleg nem szégyellni azt! Utána hullámokban jelentkezik, és kinél hamarabb, kinél később elcsitul, hiszen a saját életünk folyik tovább, és érdemes arra fókuszálni! Szülőként kihívás, hogy egyszer majd a gyermekink is szembesülhetnek az elmúlással, igazából erre felkészíteni úgy gondolom senkit nem lehet, ez az a folyamat, amit át kell élni. Természetesen vannak olyan emberi kapcsolatok, ahol nincs mély kötődés érzelmileg, ott könnyebb az elfogadás.

 

Nézőpontok, amiről eldönthetjük, hogy melyiket érezzük sajátunknak, vagy amitől az elmének legalább megnyugszik! Hogy ez csak elménk megnyugtatására alkotjuk-e meg, és van, aki önbecsapásnak nevezi? Minden lehetséges.

1. Van “élet” a halál után is, és még valamelyik életben találkozunk szeretteinkkel (?)
2. Halálunk után eldönthetjük (?), hogy újjászületünk vagy kilépünk a létkerékből a fénybe (?)
3. Nincs más, csak ez az élet, utána semmi (?)
4. Ez is illúzió, mint maga az élet (?)

5.Szerettünknek is meg volt a megírt élete, annyi ideig, amíg élt, és ezt tiszteletben kell tartanunk.
6. Ha kell, idézd fel a közösen eltöltött boldog perceket, nevess újra és sírj újra ha kell!
7. Soha senkinek ne engedd, hogy azt mondja valaki,  hogy ne sírjál! Sírjál, add ki magadból az érzéseket, egy idő után már kontrollálni tudod, hogy ne vigyen át “világfájdalomba”! Nyugodtan dühöngj is, csapj oda egy párnát, káromkodj, firkálj, add ki a feszültséget magadból!
8.Sportolj, rajzolj, menj közösségbe, beszélgess, foglald le magad! Ezt ne tartsd menekülésnek a problémád elől, ezek segíteni fognak oldódni!

8. Merj segítséget kérni, ha egyedül nem tudod feloldani a fájdalmadat!
9. Felismerjük önsajnálatunkat, ami a gyászidőn túl jelentkezik, és elfogadjuk a szerettünk eltávozását, hiszen nem tudjuk visszafordítani az időt.
10.Átfordítjuk a gyászt hála érzéssé, és képesek vagyunk megköszönni mindent, amit kaptunk egymástól az eltöltött éveink alatt!

 

 

Az én életemben a “Kislány” énem, személyiségjegyem sérült meg, hiszen nagyon fiatal voltam, sok mindent szerettem volna még Apukámmal megélni. Volt egy nagyon korai időszak, hogy haragudtam is rá, hogy itt hagyott, hiszen Ő nagyon akart engem erre a világra. Miért hagyott itt akkor? Később felismertem, hogy ez részemről a felelősség áthárítása volt, tudatlan voltam, könnyebb volt rá haragudni, mint magamban keresni a feloldozást. Jöttek a lelkiismereti kérdések, vajon én megadtam neki, amit adhattam, szépen beszéltem vele, hálás voltam? Persze, hogy voltak a válaszokban nemek is, hiszen abszolút gyerekként nem élünk igazából annyira tudatosan. Biztos ismeritek a Szeretetnyelv módjait. Nekem az ölelés volt az a szeretetnyelvem, amivel Édesapám mindig kifejezte az irántam érzett szeretetét. Távozásával a mellett, hogy egész lénye eltávozott, elment vele az a csodálatos érzés, energia, ami egy ölelésben benne lehetett. Ezt kerestem és kutattam utána mindenhol, vártam, elvártam.

Pár évvel később negyedik nagyszülőm is elment, nagymamám, akivel életem minden titkát megosztottam, tőle viszont el tudtam köszönni, tudtam, többet nem látom. Ez sem volt könnyebb, otthagyni valakit, akiről tudod, többet nem látod. És ez vonatkozik emberi szeretteinkre és eltávozott házi kedvenceinkre is!

 

 

 

Önismereti utam részeként rendeznem kellett egy gondolatot magamban, belső megoldást keresni. Hálásnak lenni, hogy általuk lehettem, és befejezni az önzést, amivel annyira nem akartam elengedni. Rájöttem, hogy óriási szenvedést okozok magamnak, és ez elveszi az energiámat, egészségemet, időmet a saját életemtől, hiszen nekik nem tudok már segíteni visszatérni. Kezdtem megnyugodni. Ez nem azt jelentette, hogy nem sírtam, vagy nem gondoltam rá, csak átbillent egy önsanyargatásban lévő állapotból egy önmegismerés felé.

Mi a helyzet a temetőbe járással? Én akkor járok oda, amikor a lelkem kívánja, hogy menjek, sosem kötelezettségként. Igaz, sosem szerettem a kötelező műalkalmakat, hogy csak azért tegyek bármit is, mert a köztudat akarja. Sokan nem járnak novemberben oda, hiszen a sok fájdalom, a gyász létrehoz egy olyan rezgést, melyet, ha nem tudunk felismerni és kezelni, rossz hatással lehet ránk, hiszen akaratlanul is át lehet venni mások érzelmi hangulatát!! Semmi baj nincs azzal, ha otthon egy csokor virággal és egy mécsessel, gyertyagyújtással emlékezünk, amikor úgy érezzük itt az ideje!

Egy dolog  fontos! Tartsuk tiszteletben egymás ezzel kapcsolatos nézőpontjait, hitét, de ne legyen lelkiismeret furdalásunk, ha nem mások “szabályai” szerint tesszük ezt.

Miért jó ezeken a nézőpontokon elgondolkodni önmagunkon túl? Mert akinek van gyermeke, előbb-utóbb sajnos Ő is szembesülni fog az elmúlással, és nagyon fontos, hogy Én szülőként hogyan állok ehhez a kérdéshez, hogy tudom Őt segíteni a feldolgozásban!

És hogy igaz-e az a mondás, hogy “Majd az idő feloldja.” ? Őszintén? Teljesen sosem fogja, talán lenyugszik, de ha valakinek sikerül, az nagyon magas szinten képes az elméjét kikapcsolni, némely esetben lenyomni, vagy azok az érzések elcsitulnak, megszűnnek, amit előtte érzett. De ami nincs feldolgozva, az később sokszorosával tör felszínre!  Nekem 35 év után is könnybe lábad a szemem, de nem állok neki ellen, hagyom és megnyugszom, nem marcangolom magam, de utána visszafordítom a figyelmemet az Életre, a jelenre! És van, akik nem álltak életükben érzelmileg közel hozzánk, csak ismertük, tőlük hamarabb el tudunk válni.

 

Elengedés? Abból a szempontból nincs, amiről sokan azt gondolják, hogy kimondják hogy elengedik, erőlködnek évekig, de nem megy. Nem. Mert amíg valaki csak egy kicsit is kötődik érzelmileg az elvesztett szerettéhez, sosem fog létrejönni a teljes elengedés! És itt jön a spirituális dolog paradoxona. Nem is kell elengedni! Ha valakiben megtörténik a feldolgozás, önmagától megnyugszik az egó és a lélek!
És hogy addig mit tehet az, aki elengedni szeretne?! Inkább azt tanácsolom, legyen a szívében egy kis szekrény, egy kis polc, ahol a szerette lakozik, ha kell vegye magához, szeretgesse, sírjon, nevessen, élje meg a hiányt, utána pedig tegye vissza a szívébe a polcra! Ne akarjuk megtagadni emberi mivoltunkat! De azt sem hagyjuk, hogy évtizedekig a gyászba ragadjunk!

 

 

Egy dolog biztos:  a legnagyobb szeretetünk a szívünkben van eltávozott szeretteink iránt, magunkkal hordozzuk Őket emlékeinkkel együtt!

Békés, megbecsült napot és emberi kapcsolatokat kívánok Neked!
Köszönöm, hogy megtiszteltél, és hogy végig olvastad bejegyzésemet!
Amennyiben úgy érzed, hogy segítségedre lehetek,
 Egerben és Budapesten személyesen, illetve online konzultáció
keretén belül szívesen fogadlak!

 

 

JAKAB TÜNDI

Életvezetési tanácsadó, coach

          /Yogapsychoterapy and lifecoach consultant/

Masszázsmegoldások

E-mail címem: shiamand@gmail.com

Telefon: +36209793670

Közösségi oldal:
Tudatos élet a gyakorlatban
Tudatos Életmód Egészség Stúdió – Eger

 

Mindenkinek szüksége van szeretetre, elismerésre

Mindenkinek szüksége van szeretetre, elismerésre

Szeretetnyelv című cikkemben ígéretet tettem arra, hogy végig megyünk pár lehetőségen, amivel növelhető bennünk a szeretetnyelvre való ráhangolódás (minden spirituális allűr nélkül!) és azzal együtt, hogy a cikksorozat végén látni fogjuk, mennyire összefüggnek a kifejezési formák egymással! És hogy mi ebben a tudatosság a gyakorlatban? Talán érdemes kipróbálni, alkalmazni, átgondolni, és választani! Mert hogy lehet választani ezt a nyelvet is, és nem mindegy, mit adunk tovább másoknak!
A cikk végén egy kis önkéntes házi feladattal szeretnélek megajándékozni, illetve egy csodálatos filmmel a témában!

 

 

A Szeretet emberi létünk alapjává nőtte ki magát, nélküle elveszettnek érezzük magunkat! Természetesen nem csak az önfejlesztésben, hanem a másoknak való értékadásban is kiemelt jelentősége van a szeretetnyelv eszközeinek! Mint legtöbb esetben, itt is minden azon múlik, hogy mennyire vagyunk tudatosak és éberek a hétköznapi történeteinkre, párbeszédeinkre, és egónkon túl mennyire ismerjük fel egy adott helyzetben azt a választási lehetőséget, hogy hogyan vigyük bele az őszinte, tiszta szeretetet! Ez függ természetesen sokszor attól, hogy milyen ezzel kapcsolatos viselkedési mintákat láttunk születésünktől kezdve felnőtt korunkig, és utána azt használjuk, vagy változtatunk rajta!

Az elismerő szavak az egyik leges legfontosabb tényező emberi kapcsolatainkban! Alapvetően már gyermekkorban eldől, hogy milyen fókusz tanulunk és látunk szüleinktől, környezetünktől, melyek azok a tulajdonságok, cselekedetek, amelyekre helyezzük a hangsúlyt, milyen mintákban élünk és növünk fel! Nagyon lényeges momentum, hogy felnőttként felismerjük, képesek vagyunk a rossz helyre helyezett fókusz megváltoztatására.

Figyelem! Sok emberben van egy erős, végletbe menő személyiségjegy, amire ez a viselkedés jellemző: amikor mindenben és mindenkiben a hibát, a javítani valót keressük, a másik ember számunkra nem elfogadott tulajdonságait emeljük ki, akkor annak idővel meg lesz a nem túl pozitív következménye! Konfliktussorozatok, élhetetlenség! Persze ez nem azt jelenti, hogy motiváló és jobbító szándékkal nem adhatunk valakinek tanácsot, hiszen azok építő jelleggel is szólhatnak, de sok embernél megfigyelhető egy teljesen végletekig elmenő lehúzás, kritizálás, mintha csak saját maga formájára akarna nevelni, változtatni valakit, ami persze nyilván nem fog sikerülni. Benned megfigyelhető ez? Nálam sokáig volt, na de ezt felismerés után át lehet formálni magunkban!

 

 

Emberi mivoltunkban óriási szükségünk van a szeretetre, a dicséretre, az elismerésre! Azonban egy dolgot nagyon kevesen tanítanak meg nekünk életünk során, az az, hogy ezeket önmagunkon belül hogyan kell felszínre hozni, gyakorolni, hogyan kell önbecsülésünkkel saját magunknak is elismerésként adni elsősorban!

Kezdjük csak egészen onnan, hogy milyen boldog egy szülő, amikor a pici babáját fejlődni látja, milyen sokszor dicséri egy mosolyért, az első lépésekért, egy ügyes irkafirkáért, egy labdadobásért, egy kreatív fogalmazásért, egy jó érdemjegyért!

Saját életedben emlékszel gyermekkorod elismerő szavaira? Én például nagyon boldog voltam, és mai napig él bennem a kép, amikor megtanultam cipőt befűzni és megkötni! Egy egész álló hétvégén mutogattam mindenkinek, milyen ügyes vagyok, és zsebeltem be sorba az elismeréseket! 😊

 

 

Milyen jó lenne, ha szokásainkat az óvodába való lépéskor is megtartanák a szülők! Mert itt már sajnos belépnek az elvárások, a gyerekek egymáshoz való hasonlítgatása, az iskolára való felkészülés hajszája! A szülők rohanásban a munkahelyekre, a rengeteg külön óra, és máris valahogy elfelejtjük dicsérni egymást!

Mi az elismerő szavak előzménye? Az odafigyelés, a nyitottság, a másikra figyelés, a jelenlét! Felismerése annak, hogy társas lények vagyunk!

A legnagyobb mintát a gyermek a szülőtől látja, és valljuk be, milyen jól esik, amikor a gyermek dicséri meg a szülőt, egy-egy jó ebédért, vagy a rendért, ami hazavárja, vagy egy tanulmányi, esetleg üzleti sikerért. Felnőttként sem szűnünk meg örülni az elismerő szavaknak, és igenis jól esik, ha valaki büszke Ránk!

 

 

 

Éppen olvastam interneten egy cikket arról, hogy bizonyos munkahelyeken a vezetők nem azt nézik, hogy mik a hiányosságok, hanem hogy mivel bővíthetik a motivációt, az elismerést, a tudás bővítését ahhoz, hogy hatékonyabb eredményeket érjenek el! A mód és módszerek fontossága a szeretet nyelv kifejezésénél nagyon fontosak, mert kezdetekkor eldöntik azt az irányt, amerre a változás menni fog!

Az elismerő, bátorító szavak – ha őszinték, – tovább lendítenek, előre visznek minket, növelik önbecsülésünket és természetesen a tőlünk elhangzó szavak másokat!

 

Vannak-e olyan élethelyzetek, és emberi kapcsolataink, amikor a szeretetnyelv nem segít?

Ne áltassuk magunkat, ne legyünk ájtatos manók, és ne dugjuk homokba a fejünket, igen, vannak! Az utasítások, a követelések, a parancsolások ellentétben állnak a kéréssel, kedvességgel, biztatással! Vannak konfliktusok, amikor annyira kikelünk magunkból, annyira védjük a saját igazságainkat, vagy akár a hangunkat is felemeljük, hogy a szeretetnyelv éppen nem aktuális, mert egyik fél sem képes erre a frekvenciára éppen ráhangolódni. Ilyenkor érdemes inkább visszavonulni, lehiggadni, átgondolni, hogy érdemes-e mélyebben belemenni a vitába, veszekedésbe, vagy kompromisszum készek vagyunk egy közös megoldásra?! Van olyan ember, aki annyira bezárkózik a szeretet elől, hogy semmivel nem tudod Őt kimozdítani. Ez azért van, mert élete elején nagyot csalódott. Így nem engedi meg, hogy újra szeressék, ezért falakat von maga köré. Lehet kis időre valakit beenged, lehet hosszabb távra. Tudatosságának és félelme megszűnésének függvényében fogsz tudni vele beszélgetni erről!

Hiszen minden kapcsolattípushoz két ember jelenléte és egyező akarata kell, hogy hasonló szinten működjön, egyik a másik nélkül véget ér, és ilyenek is vannak az életünkben! Egyébként megfigyelhető, hogy az önismereti, önfejlesztő úton ez be is következik, de ahogy eltávolodunk emberektől, akár barátoktól, családtagoktól, úgy jönnek új ismeretségek is, akikkel tudunk együtt létezni!

 

Mi szükséges ehhez? Átgondolás, felismerés, elfogadás, tolerancia, intelligencia és valljuk be, sokszor türelem, és az egyik legnagyobb elismerés, a köszönet kifejezése! Egy próbát megér, ugye?

 

Cikkem végén engedd meg Kedves Olvasóm, hogy egy kis házi feladattal ajándékozzalak meg a témában kérdések formájában! Amit természetesen elég önmagadnak megválaszolni, de beszélgethetsz róla másokkal is!

 

  1. Tudod-e, hogy mi a Te saját Szeretet nyelved?
  2. Felismered-e családodban, munkahelyeden az emberekben az Ő szeretetnyelvüket?
  3. Személyes életedben milyen jellegű elismerésekre vágysz igazán, és ezt kifejezed-e?
  4. Tudod-e, hogy a körülötted élőknek mikor van szüksége az általad történő bátorításra, elismerésre? Felismered-e, ha jelzéseket adnak feléd?
  5. Te általában kéréssel kommunikálsz vagy utasítással?
  6. Gondold át, kivel változtatnál a Szeretet nyelv – Elismerő szavak szempontjából a kapcsolatotokon?
  7. Tudtad-e, hogy összefüggés van abban, hogy elismered Önmagadat, és a mások fele kinyilvánított köszönő, és bátorító szavak között?

 

Van úgy, hogy nehezen boldogulunk a Szeretet nyelvünk megtalálásával, illetve a mások felé történő kifejezésével! Ebben is szívesen segítek Neked, ha úgy érzed, hogy ezen kommunikációs út megnyitásával könnyedebbé és örömtelibbé válik az életed!

A Levélíró című filmet pedig ajánlom figyelmedbe!

 

Konzultációért kérj bátran időpontot személyesen Budapesten vagy Egerben, online pedig vidéken és külföldön élőknek Messengeren!


Várlak szeretettel!

Jógapszichoterápia és  életmód tanácsadó konzulens

/Yogapsychoterapy and lifecoach consultant/

Telefon: +36209793670

E-mail: shiamand@gmail.com

Facebook – Tudatos élet a gyakorlatban

Rólam ITT olvashatsz többet!


 

 

 

Utálatnyelv – ha már eleged van, de ne várd meg a vulkánt

Utálatnyelv – ha már eleged van, de ne várd meg a vulkánt

Ideje írni róla! Hogy is van az egyensúly a szeretetnyelv mellett? Szóljunk a  tudatos utálatnyelvről!

 

Videókedvelőknek:

 

A legtöbb tanítás csak nagyon keveset foglalkozik ezzel a témával. Pedig kell! Még pedig ráadásul az önfejlesztési folyamat és az önbizalom növelés legelején! Mert szinte minden problémáinknak része az elfojtás, a visszafogott véleménynyilvánítás, a lenyomott agresszivítás, a nem-et mondástól való félelem, megfelelési kényszer létrehozása a jó kislány, jó kisfiú szerepekben.

Minap egy munkamegbeszélésen az egyik férfi kolléga kicsit szabadjára engedte a mondanivalóját, majd elharapott egy szót, rám nézve tiszteletből nem mondta ki! Felszabadítottam ezen megfelelése alól, és elmondtam, hogy nem attól vagyok és érzem magam Nőnek, hogy nem káromkodom, nyugodtan mondja csak ki, amit gondol. Minden elfojtás, ki nem mondott szó negatív visszahatást ad rezgésben a fizikai szervezetre! Ez nem azt jelenti, hogy intelligenciahányadosunkat meg kellene tizedelni,vagy hogy egész nap ilyen kommunikációt kellene folytatnunk!

 

 

Utálatnyelv. Amikor utálsz, gyűlölsz, megfojtanád egy kanál vízben, mert ártott, mert bántott, mert leordított, mert megalázott, mert nem hallgatott meg, mert éppen tehetetlenséget érzel, mert nem mondtad ki, mert talán lehet megbántad, vagy visszacsinálnád, de nem lehet. Mormolsz magadban, párbeszédeket folytatsz gondolatban, de nem mondod ki! Ismerős élethelyzetek, ugye? Kell, hogy kiadd a véleményedet, az igazságodat, a dühödet, a haragodat! Abszolút alapvető emberi tulajdonság és jog! Nem kell megvárnod, míg összegyűlik!
Hogyan is motiválhatnak embereket a szeretetre, míg  a gyűlölet a szívükben él, és az táplálja talán mindennapjaikat! Sőt olykor a történetek megismétlődnek, csak más szereplőkkel!

 

Nézd csak meg milyen sok ember szenved emésztőszervi és légúti, asztmatikus problémáktól, és akár szenved önbizalomhiányban, önértékelési zavarban! Mert nem tudja mentálisan feldolgozni, megemészteni a múltat, a mát, inkább beszorítja, visszafojtja, lenyomja a problémákat, véleményt.

Hogyan is lehetne felszámolni akár több évtizedes, lenyomott frusztrációt? Hogy lehetne felszámolni akár erőszakot, szülői fegyelmezésből fakadó lelki sérüléseket, óvodai, iskolai megaláztatásokat, házastársi konfliktusokat? Mert ugye a tudatalattink kellőképpen eltárolta ezeket az élményeinket is. A kommunikáció az elsődleges eszköz ebben! Azzal beszélni meg a problémádat, akivel adódott, szemtől szembe!

 


 

Van, aki olyan embertől szenvedett el bántást, aki már nem él, de még hordozza a rossz érzéseket! Ennek megoldásához két út vezethet. Egy részt kicsit sérelmünk elcsendesítésével megérteni, hogy a másik ember akkor miért viselkedett úgy, megérteni, hogy az Ő tudása, tudatossága, vagy éppen tudatlansága éppen azon a szinten állt, amilyen, és annyit tudott kihozni belőle, mert senki nem volt neki, aki jobbat mutasson, vagy éppen nem volt a jobbra befogadó. Megérteni, hogy nem tudjuk a helyzetet és az időt visszaforgatni. Magunkat is nézni kell egy érintettségben, vajon mi hogyan viselkedtünk, és meg volt-e a kellő tudásunk ahhoz, hogy azt a helyzetet másképp oldjuk meg. Persze gyermekként valószínűleg nem éreztünk elég bátorságot, hogy szembemenjünk például szüleinkkel, vagy tanárainkkal. Másrészt meditációban vannak gyakorlatok, ami legalább semlegesen érzésbe hozza a múlt történését. Ki miben hisz és ki mit képes működtetni! Az önmagunkért való kiállás az egyik elsődleges feladat! Ezzel kapcsolatos egyik önfejlesztő tréningemet elhangzott pár gondolat, ITT meghallgathatod!

Azt gondolom, nincs lehetetlen, csak el kell kezdeni és fokozatosan, módszeresen a gyakorlatban megértést fog találni és el kerül egy olyan polcra lelkünkben, ahol már nem bánt többet. Semleges lesz. Igen, tudom, sokak számára van olyan dolog, amit a másik ember részéről megbocsájthatatlannak tart, amit elkövetett vele. Egyetértek, lehet ilyen!

Viszont elgondolkodtató, hogy az az energia, amit erre fordítunk, mennyire befolyásolja életünk további szakaszait? Mennyire von el a mindennapjainktól olyan energiát, amit másba fordítva valami kreatívat, alkotót, építőt tehetnénk! Én nem hiszek az elengedésben, mint filozófiai allűrben! Én a megértésben, és ez által az elfogadásban és legalább semleges érzésvilág kialakításában hiszek, amikor már nem frusztrál, nem bánt, volt, megtörtént, elmúlt, vége, és felkerülhet egy olyan polcra a lelkünkben, ahova való, vagy éppen már soha többet nem érdekel minket!

 

 

 

Ha hozzávetőlegesen képesek voltunk feldolgozni és helyére tenni múltunk sérelmeit, akkor ha tudatosak vagyunk, mától fogva nem gyűjtjük tovább a frusztrációt! Mindenkinél más válik be, a harag és a düh mértéktől függően. Van, akinek elég kiírni magából egy papírra, vagy elég ha valakivel megbeszéli, de van, amikor az energia olyan mértéket üt, hogy hangosan ki kell mondani, akár azt is, hogy valakit gyűlölsz, mert abban a pillanatban felszabadulsz egy nyomás alól! És ki kell káromkodni, ki kell futni és edzeni, oda kell vágni a kispárnát, szembe kell állni, fel kell vállalni! Önmagadat!

A véleményeddel, igazságoddal együtt vagy olyan, amilyen! Most kérdezheted, hogy van-e olyan, akivel képtelenség lerendezni egy konfliktust? Igen, van, eldöntheted, hogy otthagyod, vagy belemész a harcba, és végig viszed! Egy dolgot mindig érdemes szem előtt tartani: mindig van választási lehetőséged! Itt szeretném megjegyezni, hogy ezt a lehetőséget adjuk meg szülőként a gyermekünknek is! Rengeteg, hangsúlyozom, rengeteg kamaszkorban, fiatal felnőttkorban lévő esetet ismerek, ahol a szülő elnyomja gyermekét, és nem engedi kibontakozni! Bizony ennek az lesz a következménye, hogy ugyan ezzel a problémával fog felnőtt korában a gyermek szembekerülni az elfojtásai miatt!

Ami a másik fontos tényező, hogy a konfliktus helyzetekben érdemes önkritikát is mindenképpen gyakorolni, hiszen ehhez is két ember kell, az elkezdő és a fogadófél, aztán a harc, az igazságért. Az önvizsgálat oda is vezethet, hogy rájövünk, igazából saját magunknak volt kevés információja, tudása, hogy ne utálattal végződjön egy történet, egy párbeszéd. Ezen pedig mi önmagunk végezhetünk mentális edzést!

A Tudatos Élet a Gyakorlatban Projekt igyekszik az élet és emberi mivoltunk, természetünk minden oldalára rávilágítani, bevallani, szembesíteni és nézőpontokat, megoldási utakat javasolni! T.É.GY. Önmagadért!

 


 

 

Mi a cél? Felismerni az energiát, amit ezekre fordítasz, megélni a dühödet, de nem túlzásokba esni, és nem beleragadni az egónak az agresszivításába. Hanem menni tovább és törekedni arra, hogy minél kevesebb frusztrációt hordozzunk magunkban egyik napról a másikra! Kérhetjük ebben társunk, sőt gyermekünk, barátaink, munkatársaink segítségét is, de a problémát mindig azzal jó tisztázni, akivel a konfliktusunk volt! Cél az, hogy ne gyűjtsük össze, ne akarjunk pici lángból vulkánt robbantani!

 

Hogy el lehet-e érni, amikor már csak a Szeretetnyelv van jelen az életedben? Igen, el lehet érni, ha tudatosan élsz, önbecsapások, önáltatások nélkül, ha már jól kikommunikálod magadat emberi kapcsolataidban, munkahelyeden, bárhol. Igen, ez egy folyamat, amit lehet választani és ébernek lenni benne!

 

 

Szóval érdemes néha megállni, átgondolni, hogy érdemes-e harcolni, hogy kell-e, hogy mindig nekünk legyen igazunk, és a másik oldal, ébernek lenni azokra az élethelyzetekre, amikor ki kell állnunk magunkért, kijelölni határainkat és felvállalni a véleményünket!

 

Amennyiben úgy érzed, hogy ebben a témakörben külső segítségre van szükséged, keress meg bátran!

Személyes és online konzultációim arra hivatottak, hogy könnyedebbé, egyszerűbbé és nyugodtabbá tegyük az életed!

 Vidéken, külföldön élő vendégeimnek messengeren tudok konzultációs lehetőséget biztosítani!

 

Várlak szeretettel, egyeztessünk időpontot, legyen könnyebb az életed!
Jakab Tündi

Jógapszichoterápia és életmód mentor
/Yogapsychoterapy and lifecoach consultant/

 

E-mail címem: shiamand@gmail.com
Telefon: +36209793670

Rólam ITT olvashatsz többet!

VÁRLAK SZERETETTEL!

Facebook – Tudatos élet a gyakorlatban

 

A bakancslistán innen és túl

A bakancslistán innen és túl

Gyártja a tömeg a bakancslistákat, amivel persze nincs baj, hiszen nagyon sokan újra visszanyerték életkedvüket, motivációt, inspirációt kaptak. De vajon a lakás, az autó, az utazások vágylistája mellett észre vesszük-e a hétköznapok tényleg jelentős csodáit! Az ember olykor gyarló, többet, többet és még többet akar. Vagy ez a normális?

És furcsa a természete is, legtöbbször már akkor reagál és kap észbe, mikor valami hirtelen nincs meg, amikor hiányzik, vagy baj van.  De aztán jön a problémánál a mondat, hogy bár csak jobban megbecsültem volna az életem!

 

Videókedvelőknek ajánlom:

 

 

 

Egy életpélda: van egy szívemhez közel álló kedves ismerősöm, aki elment nőgyógyászhoz szokásos vizsgálatra. Megállapítottak nála egy kis méhszáj felmaródást, és várták a minta eredményét. Az ismerősöm eddigi beállítottsága alapján szétaggódta magát, már a lehető legrosszabbra gondolt, sír, reményvesztett volt, és sajnos beleesett abba a csapdába, hogy mindenféle cikkeket össze-vissza elkezdett a témáról olvasni a neten. Mivel nem volt még “szűrője”, így persze lelki állapotának megfelelően csak a rosszakat vette ki a leírásokból! Írtunk közben, és eljött az eredmény ideje, amikor kiderült, hogy minden rendben! Boldog volt, és hálás, és ujjongott örömében! Miért? Mert az aggódás alatti érzéseivel belegondolta magát, milyen lehetne és milyen következményekkel járna, ha rossz lett volna az eredmény! Ezek után azonban a gondolkodásmódjához is kapott egy jelet, amit ezentúl használhat a továbbiakban éles helyzetekben!

Ezek jó fordulatok!

Ezek után hajnalban felébredtem egy álomból, és ilyenkor jönnek gondolatok, csak úgy a semmiből. Az jutott eszembe, hogy milyen jó, hogy van két kezünk! Mert mennyi mindenre használhatjuk, és legfőképpen milyen jó, hogy olykor össze is kulcsolhatjuk. Egy hálára! Sorra válnak valóra bakancslisták, és én nagyon bízom benne, hogy van e mögött némi hála is. Bár tudom, hogy a hála az egyik érzés, ami nem tanítható, elmével fel nem fogható, szívből, belső érzésből jön, hogy belekönnyezik a szemed is! Nem másnak, magunknak!

 

 

 

 

Kinek is vagyunk hálásak? Te kinek vagy az? Én magamnak mondok mindig hálát, hogy nyitott voltam befogadni életembe egy tragikus életszakaszom után az életet. Hogy újra megengedtem magamnak, hogy nevessek, merjek boldog lenni, hogy ha éppen lezuhanó szakaszba kerültem, volt mindig, aki segített és emlékeztetett, hogy van erőm és kitartásom megoldani a rám váró kihívásokat. Hálás lenni mindenkiért, ki segítő szándékkal hozzájárul a mindennapjaim csodájához, akár a magánéletemben, akár a munkámban!

Van kedved H Á L A oldalt írni? ugye, ez valamiért nem jut eszünkbe,  persze nem azért mert kell, hanem mert olyan jól esik, hogy ez is, meg az is, meg mennyi minden már teljesült az életünkben! Jó kapcsolatok, értékes beszélgetések, kedves emberek, hasznos tárgyak, finom ételek és még mennyi mindent ide sorolhatnánk! Észre kell vennünk, mennyi mindenünk VAN már!

Természetesen ez egyáltalán nem azt jelenti, hogy nem törekednénk céljaink és vágyaink elérésére, hiszen ez is visz minket egyre jobban előre! És nem jelenti azt, hogy a hálát kell a feltételének szabnod, hogy további vágyaid teljesüljenek! Légy csak spontán!

Mire jó a Hálaoldal? Elkezded értékelni saját magad teremtőképességét, kreativitásodat, kitágítja a nézőpontjaidat és a hiányra való fókuszálás elismerése után a megvalósítandó tervek felé segít továbblépni!

 

 

 

Állj meg pár percre, és nézd meg, mi van körülötted, emberek, kapcsolatok, munkák, lehetőségek, események! Mert nagyon sok jó is történik velünk az életben, ami kiegyensúlyozza azokat a kihívásokat, amikkel nap, mint nap emberként igenis számolnunk kell! Ha pedig még szeretnél jobbat és többet, akkor nézd meg, mi az, amire ehhez szükséged van gyakorlati szinten!

Találkozásra Velem  van lehetőséged, ahol személyes kihívásaidra, megoldásra váró élethelyzeteidre is válaszokat és megoldási utakat kaphatsz! Vidéki és külföldi érdeklődők részére Skype-on tartok konzultációkat!

Ha úgy érzed, hogy tanácsra, útmutatásra van szükséged a témában,

keress bátran!

Jógapszichoterápia és  életmód tanácsadó konzulens

/Yogapsychoterapy and lifecoach consultant/

VÁROM SZERETETTEL!

Telefon: +36209793670

E-mail: shiamand@gmail.com

Facebook – Tudatos élet a gyakorlatban

 

 

 

 

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás