Ahogyan az életedet éled, ahogy a minden napjaidat teszed, ahogyan gondolkodsz, ahogyan a lelkeddel és testeddel bánsz, amilyen életszakaszban vagy és érnek hatások, ahhoz képest mutatkozik meg az alvási szokásrendszered is! Ha ez éppen nem jó számodra, akkor el kell fogadnod, hogy csak azzal fog megváltozni, ha ezeken változtatsz!

Úgy gondoltam, írok egy összefoglaló cikket abban a témában, ami Téged is érinthet! Nem törvényszerűen, de életünk bármelyik szakaszában előfordulhat, ilyenkor jó, ha kéznél van pár megoldási lehetőség, amit azonnal használhatsz! Kicsit hosszú írás lesz, de úgy döntöttem nem szedem ketté, hogy vissza tudj egy oldalon belül lapozni!

Amit nem érintünk: olyan orvosi esetek, amikor a kóros nem alvás miatt egy mély kimerültség jár együtt, és szakorvos szükséges a megoldáshoz! Figyelem! Az altatókról való leszokás esetében kérd ki orvosod javaslatát is! Ez esetben mindig a fokozatosság a legfontosabb, hiszen a gyógyszerekről való leszokás elvonási tüneteket produkálhat! Krónikus betegségeknél együttesen alkalmazott gyógyszerek esetén az altatóról való leszokás orvosi véleményezéssel javasolt!

Amit érintünk: Olyan alternatív megoldások, mentális megközelítések, ami az alvásprobléma, a kialvatlanság, vagy az alvásból való visszaébredésnél önmagunknak kipróbálható, alkalmazható, következetességgel és gyakorlással eredményekre vezető! Érintjük azt a kérdést, amikor szeretnél leszokni az altatókról, hajlandó vagy változtatni életkörülményeiden, életmódodon, szokásrendszereden!

Na de kezdjük az elején, amikor még jól alszol, és csak hébe-hóba vannak ezzel a témával problémáid! Ilyenkor érdemes a kezdeti jelekre figyelni, mert ha idejében felismerjük az okot, megelőzhető, hogy gyógyszereket kelljen szedned!

Az alváshiánynak lehetnek egyaránt fizikai-testi és mentális-lelki okai! Ezeket saját életem évtizedeimben is megtapasztaltam, ezért tudom jó szívvel leírni!

 

 

1.

Egyetlen olyan helyzetben tényleg a körülmények határozzák meg egy szintig, hogy mennyit aludhatunk! Mikor Nőként gyermeket szülünk, és a kisbabánkhoz bizony anyai szívünk és az igényei igazodnak! Ő az első! Idővel az alváshiány kimerültséghez vezetett, aminek mellékhatásai a koncentrációzavar, türelmetlenség, sírás, olykor depresszív állapot. Írhatnék körmondatokat, de felesleges!

Egyetlen megoldás van rá, nem foglalkozni semmivel, amikor a baba alszik, enni-inni-tisztálkodni kell, és utána aludni az Anyukának is! Igenis lejjebb kell venni saját magunk iránti elvárásunkat a házimunkával kapcsolatosan ilyenkor! Az Anyuka ha pihent, a kisbaba is örömtelibb, nyugodtabb! Szerencsés az a család, ahol van segítség legalább az első hetekben!

De nézzük,más életszakaszainkban, legyen valaki férfi vagy nő, idősebb vagy fiatalabb, többféle oka lehet a témának, de bizonyos korosztályokra tagolható!

2.

Kisgyerekek alvási szokásai, bepisilés! Szorongási zavarokhoz vezethető vissza, nagyon érdemes a kiváltó okot megkeresni! Biztos, hogy történik valami otthon – szülői közeben, vagy óvodában (például beszoktatás), ami szorongással tölti el a gyermeket, félelmeket szül, nem tud, vagy nem akar beszélni róla!! Olykor bizony az is megadódik, hogy az Anyuka félelme tükröződik a gyermeken, hiszen energetikailag még nagyon össze vannak kötve ebben a korban! csecsemők és kisgyermekek (óvodai beszoktatás) szorosan kapcsolódnak tudat alatt a szülők problémáihoz! Szülőként azt tapasztaltam, hogy például a téli, őszi, nyári szünetek utolsó napjaiban érdemes egyre korábban lefektetni a gyerekeket, hogy hozzá szokjanak, mire iskolába menni kell! A túlzott követelmények, a megfelelési kényszereik a felnőttek felé frusztrálttá teheti a gyermeket! A későbbiekben a kamaszoknak, egyetemistáknak szintén előfordulhat, hogy a szülő túlzott elvárásokkal van, a vizsgadrukk, a pályaválasztási bizonytalanság mind-mind alvászavarokhoz vezethet!

3.

Nagyon-nagyon fontos, és pontosan itt a gyermekekre és felnőttekre egyaránt vonatkozóan kell kötelezően megemlítenem, hogy mivel tölti valaki az alvási előtti két órahosszát! Felzaklató mese, internet híráradat, számítógépes játékok, erőszakos hang, filmeken keresztül más emberek élettörténetei, hangos zene mind-mind adrenalinfokozó, ami nem segíti a nyugodt elalvást! Igen, tudom, valahol le kell vezetni a feszültséget, kiadni a dolgokat, de ez ne elalvás előtt legyen!

Megfigyelted-e, hogy napi szinten mennyi olyan ételt és italt fogyasztasz TE vagy a gyermeked, amiben bizonyos típusú dopping szerek találhatóak, amit ha késő délután fogyasztotok el, kihatással vannak arra, hogy képtelen vagy elaludni? Cola, energiaital,  túlzott édesség, csokoládé, kakaó, cukor fogyasztása is, vagy egy nehéz vacsora a gyomornak! Igen tudom, teljesen tisztában vagyok vele, hogy van, akinek tényleg annyira olyan a munkabeosztása, hogy igazán egy jót, vagy meleget csak este tud enni! Ilyenkor azt javaslom, ne egyből egyél meg mindent! Persze az agyunk imádja, ha el van telve, szól, ha még nem elég! De próbáld legalább ketté venni az esti étkezést, ha még nem laktál jól! Többször kevesebb jobban emészthető! És ha már itt tartunk, had említsem meg, mennyire fontos, mindig, de kiváltképpen este, hogy jól megrágjuk az ételt!

4.

Van-e benned olyan érzés , vágy, hogy mindent azonnal akarsz megcsinálni? Be akarsz pótolni, be akarsz hozni, gyorsan akarod csinálni, hogy le ne maradj valamiről? Mintha lenne benned egy kényszeres erő, amivel azonosulsz, nem hagy nyugodni, állandóan pörög az agyad! Spirituális hibába akkor eshetünk a témában, ha azt gondoljuk, hogy az intuíciós állapotban lévő információtengert el kell viselnünk! Sose feledd, amelyik ajtót kinyitottad, vissza is tudod zárni, majd újra kinyitni! Vannak olyan lendülettel teli napok, hogy szinte csak szárnyalunk, de figyeld meg, bár jól eső lehet, de mégis elfáradsz még az örömben is!
Egy személyiségjegyed, egy karaktered alkotásmániába vagy munkafüggőségbe kerül! Ez egyébként nagyon jó buli! Egy ideig! Emlékszem, mikor három munkaterületen dolgoztam egy napon belül. Irodában, masszőrként és online marketinget tanultam-tanítottam! Nagyon élveztem, és sokszor nem engedtem meg a testemnek, hogy elmenjen aludni, tudjátok ez a még, még , még esete ! Míg a testem nem jelzett, hogy elég!
Tehát mi hajt, mi űz ilyen helyzetekben? Mivel azonosulsz? Hozzád tartozik egyáltalán, vagy valakitől átvetted ezt a megállás nélküli pörgést? Kell rajta változtatnod? Hajlandó vagy változtatni? Tudod, hogy az egyensúly megtartása a következő nap nagyobb teljesítményhez vezet?

 

5.

És itt a kinek akarsz bizonyítani kérdés! Rengeted diákot láttam már, hogy őrülten meg akar felelni a szülőknek a teljesítményével! Amíg ezt nem az egészsége rovására teszi valaki, addig nagyjából úgy rendben is van! Ennek a határait elég nehéz meghatározni, hiszen igen, szemmel látható, hogy már általános, de közép-és felsőoktatásban is milyen óraszámokkal néznek szembe a diákok! Utána tanulnak a következő napra, és átlagosan alig marad idejük teljesen önmagukra, amikor kikapcsolódnának és igazán azt csinálnák, amit szeretnek: sport, művészetek, nyelv, közösségi élet….. Felsőbb életkorban, amikor azért már tudatosabban látja valaki az életet, mindenképpen érdemes jó időbeosztást csinálni, ha kell változtatni!

 

6.

Magadban tartod a gondjaidat, problémáidat, és csodálkozol, ha már órák óta csak a plafont nézed, mert dialógusokat folytatsz a fejedben, ilyenkor mondod el a véleményed a napi konfliktusaidból fakadóan, mert lehet élesben nem merted! Vagy itt folytatod tovább, mert rájössz, hogy nem mondtál ki mindent magadból, és utólag már okosabb az ember! Ismerős szituáció?  Mindig érdemes kibeszélni magadból a dolgokat! Legfőképpen azokkal, akik érintve vannak a témában, vagy esetleg otthon! Igen, mindig esküdöztünk, hogy munkát nem viszünk haza, és magánéletet nem viszünk munkahelyre! Tényleg így működik? Szerintem a legritkább esetben igen. Valakivel mindig ejtünk szót erről vagy arról! Nem is kell ennek túl nagy időt adni, nagy vonalakban is érdemes összefoglalni mondjuk a társunknak, mi történt velünk egész nap, és nyilván nem kell véleményt sem várni, nem kell beleragadni és újra játszani a napot, hiszen a résztvevője a napodnak Te voltál, ne ismétled meg! De ha már kibeszéljük magunkból az érzéseinket, egyből jelen tudunk otthon lenni, tudunk olyannal foglalkozni, ami nem az előző 10 órában történt! Jut igazi JELENLÉT a társunkra, gyerekünkre, háziállatainkra, terveinkre, élményekre!

7.

Mindenhol, ahol nem volt egyensúlyban a napodban a fizikai és mentális rész, van kedved ránézni? Megfigyeltem, ha valaki mondjuk 10 órát csak fizikai munkával foglalkozik, vagy csak szellemi munkával, ugyan úgy elfárad, mert az egysíkú figyelem és téma kimeríti az agyat! Alvásproblémák esetében abszolút megfigyelhető mindkettő hatása, mert ilyenkor az ember vagy szellemileg nincs kifáradva, bár a teste totálisan, de az agy kattog. Másik végletben a szellemi részünk fáradt, a test pedig pattog, még nem kapta meg a napi mozgásigényt! Jelen lehet (ez sem törvényszerű) az egész napos stressz is. Tehát nézd meg, hol nincs egyensúly, és iktass be ahova kell lelki-szellemi tevékenységet vagy sportot! A mozgás hihetetlenül levezeti a feszültséget, a légzéssel történő alkalmazása pedig elősegíti a koncentrációt!

8.

Több műszakos munkarend! Ne dugjuk a fejünket a homokba, bizony nagyon igénybe veszi a szervezetet, valahol én az ebben dolgozó embereket, attól függetlenül, hogy az Ő választásuk, tisztelem! Mert a testet-lelket a folyamatos változás és annak minden következménye igen csak igénybe veszi! Kiemelten fontos, hogy figyelj a testedre, jelzéseire, igényeidre!

Mi történik a testben, mikor minden felborul? Az alváshoz kapcsolódnak bizony bizonyos agyi folyamatok, kémia reakciók, kémiai vegyületek keletkezése és elmúlása van jelen!A melatonin kritikus szerepet játszik az ébrenlét és az alvás ciklusainak szabályozásában. Emellett antioxidánsként is működik. Ha különböző okok miatt ez a termelés felborul (folyamatos stressz, több műszakos munkarend, gyógyszer mellékhatások, zaj, stb), akkor különböző testi tüneteket vélhetsz felfedezni!

9.

Elalszol, de visszaébredsz? Belső zaklatottság, rendezetlen életterületek, helytelen életmód, szervrendszeri összefüggések, hormonális problémák, mentális problémák – pánikok?Reggel mire ébredsz? Magadtól? Ébresztő hangos hang? Összerezdül a gyomrod? Fáradt vagy?

Nézzük, mik a megoldások, választási lehetőségek, amik közül szerintem már sokat ismersz, de ne feledd a dolgok összeadódnak és együttesen kell a siker érdekében alkalmazni! Vedd számba, mit okoz Nálad, ha kialszod magad, és mit, ha nem! Melyik a nyereséges????

 

 

1. Őszintén ülj le, és gondold át, mi az ami ténylegesen zaklat, bánt, nem hagy békén! Tisztában vagy-e vele, hogy a jó alvás segíti a következő napodat, amivel a problémáid megoldásához is közelebb kerülhetsz, és ennek érdekében képes vagy belátni, hogy az nap már nem tehetsz semmit, és szeretheted annyira magadat, hogy elalszol?! Minden, ami ezt gátolja, hajlandó vagy megváltoztatni?

2. Hajlandó vagy-e egy számodra megfelelőbb életritmust kialakítani, szokásrendszert változtatni? Tudtad, hogy az éjfél előtti alvás a legpihentetőbb, mert olyan alvási fázishullámokon megyünk keresztül, ami legjobban szolgálhatja a pihenésünket a felületes alvás helyett?!

3. Hajlandó vagy-e megnézni, egy napon belül milyen a szellemi és fizikai tevékenységed aránya, és ha kell ezen változtatni?

4. Tudod-e milyen formái vannak az egész napos stressz levezetésének? Hajlandó vagy ezeket csinálni? Sport, kommunikáció, kibeszélés, naplóírás, firkálás, relaxáció, meditáció, játékok, keresztrejtvény, egy jó közösségi program, például!

5. Abszolút megnézhetsz egy nevetős, vicces filmet, ami egy kicsit átfordítja a hangulatodat, és a hormonokat!

6. Fizikai szinten egy pohár enyhén langyos tej pici mézzel csodákra képes!

7. Minden este szellőztetsz, mielőtt lefekszel?

 

8. Kényelmes az ágyad, a pizsamád, ágyneműd? Nem akadsz bele semmibe?

9. Elektromos rezgéssel működő készüléket lehetőségeid szerint elpakolsz a fejed mellől?

10. Gyógynövény teát szereted? Homepátia? Gyógynövény alapú citromfű, komlótea, levendula, bodza? Illataromákat szereted? Egy cseppnyi levendula a fürdővízbe? Párologtatóba nyugtató illatok (citrom, narancs, levendula, fahéj, vanilia) ? (utóbbi kettő asztmásoknak nem ajánlott)! Mielőtt lefekszel, elcsendesedéshez egy mécses? De oltsd el, mielőtt elalszol! Füstölőt egyáltalán nem javaslok!

11. Időben vacsoráztál? (Ha túl sokat, akkor a kaukázusi kefir, vagy a natúr joghurt kanalazva csodákra képes!)

12. Tegyél be egy halk, lassú, beszéd nélküli zenét!

13. Ha van társad, és szívesen összebújtok, egy jó szeretkezés is hozzájárulhat a megnyugváshoz, az alváshoz!

13. Külső zajokat kizárod? Tv-számítógép-monitor nullán? Milyen sok olyan függő ember van egyébként, aki tv zaja mellett alszik el…. lám nem vagyunk egyformák, de azért ezek száma mégis kevesebb!

14. Befejezted a dialógusokat a fejedben? Lezártad a napodat? Ha nem megy csettintésre, akkor inkább gondold át 10 percben, mi volt a szuper benne, vagy mi éppen a katasztrofális (tényleg az volt?), és tudd, azt történt ami, holnap csinálhatod másképp, de ideje aludni!

15. Figyelj a tested vitamin- és ásványi anyag szükségleteire is! Az idegeknek is meg kell nyugodnia ahhoz, hogy nyugodtan aludj, magnézium (gyümölcsök, zöld- és roibos teák, banán, avokádó, étcsoki,, vas, cink (kesudiót, a földimogyorót és a mandulát  babfélék, a csicseriborsó  zöld szójabab.), szelén brokkoli, káposzta, spenót, lima bab, szójabab, spárga, fekete bab, gombafélék. banán, grapefruit, szőlő, kiwi, citrom, sárgadinnye, mangó, szeder, narancs. A csonthéjasok közül érdemes megemlíteni a dióféléket, a paradió szeléntartalma különösen magas, és B komplex vitamin szedése (olajos magvak, hal, máj, hüvelyesek) kúraszerűen javasolt! Az alkohol csökkenti felszívódásukat!

16. Spirituális emberként megteheted, hogy levéded magad energetikailag, bár szoktam mondani, ha valaki elég erős, egyensúlyban van, erre sincs szükség, jól fog aludni!

17. Sokat álmodsz? Túl sokat? Szinte már egy másik életet élsz? (Ebben z életedben unatkozol?)  Érdemes megérteni az álmaid üzenetét! Fantasztikus volt számomra, mikor elkezdtem értelmezni az álmaimat, párhuzamot vontam a valós életem szálaival, és óriási felfedezéseket tettem, az álmok igenis segítők!

18. Amennyiben hiszel a Hagyományos Kínai Orvoslás csodálatos felismeréseiben, érdemes tanulmányoznod a kínai szervórát! Ez arról ad információt, hogy a testünk főbb szervei melyik órában működnek a leghatékonyabban, és melyikben a legkevésbé, és hogyan kapcsolódik ez össze napi tevékenységünkkel! Ehhez képest alakulhat ki bioritmusunk! Ahol eltolódás van, ott ezen időszakban testünk ébredést produkál, hogy jelezze, valamin változtatnunk kell! Nem véletlenül ébrednek fel azonos időben az epeproblémákkal küzdők, vagy egy másikban az asztmások, de sorolhatnánk sokáig a példákat!

 

 

19. Relaxáció, meditáció, pihentető jóga: ezek mind jók, ki szöveg nélküli zenében hisz, ki vezetett meditációban, ki gondolatnagytakarításban! Kinek mi válik be, de ezeknél még mindig olykor nagyon kell az agyat használni!

20. Visszaébredsz, újra feszült vagy, klimaxolsz, aggódsz, ideges vagy bármi ok miatt?? Vegyél elő egy könyvet, és kezdj el olvasni! Ha azt is megunod, vagy nem köt le, vegyél elő pár lapot, egy ceruzát, és kezdjél el firkálni! Firkáld ki magadból a feszültséget, a pánikot, a fájdalmat, bármit, amit éppen benned van! Meg se állj, közben akár beszélhetsz is, kimondhatod amit gondolsz, a lényeg, ne maradjon benn feszültség – rezgés – remegés! És ezek után:

21. A legegyszerűbb és legnagyszerűbb módszer, ami a túlon túl is képes segíteni, ha nem bírsz elaludni, vagy visszaaludni!

A SAJÁT LÉGZÉSED TUDATOS FIGYELÉSE! CSENDBEN! Próbáld ki többször! Csak arra kell figyelned, ahogy levegőt veszel, be … és kifújod ki… Érezd a levegő áramlását az orrod alatt! Fókuszálj rá! Ne csak fejben lélegezz, hanem a valóságban is! Lehet jön egy gondolat, egy dialógus, ismerd fel, megjelent, kész, de ne ragadj bele se figyelemmel, se érzelmeiddel! Figyelj újra levegő áramlására! Nagyon sok embernek megváltoztatta az alvási szokásait mióta én is ezt alkalmazom és tovább adom ezt a tényleg leheletkönnyű tudást!

Alvásterápiában sokszor használják az alvásmegvonást, de én kívánom, hogy idáig semmiképpen se juss el, hanem alkalmazd a fenti választási lehetőségeket! Változtass, csináld, lesz eredménye!

 

 

 Az alvásproblémák legtöbb esetében lelki-pszichés probléma áll, illetve fájdalmak esetén testi is!Ezek felderítésében, az okok megértésében, felszámolásában kínálom segítségemet! Szóval ne halogass, és ne várd meg míg kibuksz! Ha úgy érzed, hogy egy személyes vagy online lelki tréninggel, coachinggal hozzájárulás lehetek az Életedhez,várom bejelentkezésedet! Írj nekem a közösségi oldalon, a Tudatos élet a gyakorlatban üzenetében, e-mailen, vagy keress telefonon, egyeztessünk időpontot! Egy idejében elkapott problémával egy egész káoszt előzhetünk meg!

 

JAKAB TÜNDI

Jógapszichoterápia és Életmód Tanácsadó Mentor

/Yogapsychoterapy and lifecoach consultant/

E-mail címem: shiamand@gmail.com

Telefon: +36209793670

Közösségi oldal: Tudatos élet a gyakorlatban

 

Fotók: Printerest

 

 

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás