Sokan olvastunk már róla, de vajon a hétköznapokban felismerjük-e, hogy önmagunknak és a másik embernek mi a szeretet nyelve, és kapcsolatainkban mi a közös szeretetnyelv?
Vajon mi a szeretetnyelv? Semmiképpen nem a gejles majomszeretet, ahol ajnározzuk a másikat, egymást, önmagunkat! A szeretetnyelvek kifejezési eszközök, melyekkel önmagunk, és mások tudomására hozzuk mitől érezzük magunkat jobban! Eddig is léteztek, de emberi értékként fontossága napjainkban került a fókuszba!
Szeretek az olyan témákról cikket írni, ami kapcsolódik a Tudatos élet a gyakorlatban projekthez, hiszen változásainkat csak az által tudjuk létrehozni, hogy információkat szerzünk, és azokat beépítjük a mindennapjainkba! Kipróbáljuk, alkalmazzuk, és ha beválik, akkor tényleg elmondhatjuk, hogy figyelünk az életünkre és annak minőségi megélésére! Sikerélmény esetén egyre éberebbé válunk minden olyan jól hasznosítható tudásra, amitől örömtelibb életét élhetünk még akkor is, ha kemény kihívásokkal kell olykor szembenéznünk!
Azt gondolom a siker skáláján akkor fogunk magas értéket mérni, ha egy nagyon éles élethelyzetben vagyunk képes alkalmazni a tanultakat! Ezen múlhat az önmagaddal, az emberekkel való szorosabb vagy tágabb kapcsolatod, de akár egy üzleti projekted megvalósítása is!
Szóval a Szeretetnyelv, amitől jobban működik, amitől szebbé válik, ami segít kiegyenlíteni azt az oldalt, ami éppen átmenetileg rosszul sikerült, rossznak tűnik, szomorú. Felismerjük-e, hogy a másik embernek hol az életét segítő impulzus, amit ha megnyomunk, akkor egy kicsit kibékülnek az ellentétek, könnyedebbek lesznek a minden napok!
Vajon lehet-e több szeretetnyelve egy embernek? Természetesen igen. És vajon hozzájárulhatunk-e a másik ember életéhez azzal, hogy erősítjük azt, amitől Ő szeretve érzi magát, és azt szívből tesszük? Miért esik olykor nehezünkre, hogy erről az oldalról közelítsünk meg egy embert, egy aktuális probléma megoldását?
Gary Chapman Az 5 szeretetnyelv – Egymásra hangolódva című könyvében a következőket sorolja fel: Elismerő szavak, Minőségi idő, Ajándékozás, Szívességek, Testi érintés. A könyv nagyot tud lendíteni tudatosságunkon azzal, hogy emlékezteti az olvasót ezekre az emberi értékekre, melyek minőségében segíthetik életünket önmagunkban és kapcsolatainkban!
Miért is önmagunkban elsősorban? Mert sokkal könnyebb kapcsolatainkban kifejezni, vagy akár elmondani, hogy mi a saját szeretetnyelvünk, ha ezt önmagunkon belül fel is fedezzük.
Az önismeretünk egyik szerves része, hogy tisztában legyünk érzéseinkkel, erősségeinkkel, és gyengeségeinkkel, és azokkal a lelki, testi, érzelmi vágyakkal, melyek másoktól kapva lendítenek akár önbecsülésünkön, önértékelésünkön, vagy akár egy hétköznapunkon.
Személyes szeretetnyelvem egyike például a testi érintésből az ölelés. 18 éves voltam, mikor Édesapámat veszítettem el. Ő mindig ölelt, szeretett, imádott, és természetesen az ember részévé válik. Kaptam általa egy apai mintát, ami kísér engem, és ezt választom, míg örömöt ad. Természetesen nem csak kapom, hanem adom is. Bizonyára sok olvasónk emlékszik arra, hogy a fiatalok körében milyen divat volt három puszit adni egymásnak. Ezt viszont lassan felváltja az ölelés, és a szemükben látszik, hogy ezt örömmel, szívből teszik találkozásaik alkalmával. Nagyon sok tudatos fiatal van, akik szívesen viszik tovább az emberi értékeket!
Önfejlesztő tréningek során sokszor tapasztaltam, hogy a nő és a férfi is feltételezi, hogy a másik fél gondolatolvasó, és fejből tudja, kinek mire van szüksége egy párkapcsolatban.
Ez az esetek óriási százalékában nem így van, nem mindig tudjuk, mire vágyik a partnerünk, szülőnk, gyermekünk. de akár barátaink, munkatársunk is. Érdemes tehát az önfelfedezés után erről beszélgetni, kifejezni a másik felé, mire van szükségünk, mi az, ami lelkünknek és testünknek kedves, és bátran megkérdezni ezeket viszont is. Vannak élethelyzetek, amikor ezen információk birtokában, egy-egy konfliktusban, szituációban jól tudjuk ezt hasznosítani, ha ismerjük a másik ember szeretetnyelvét.
Egy apró példa erre a kommunikáció területéről!
- Kapcsolatainkban vajon hova helyezzük a fókuszt, amikor nézeteltérések vannak, amikor veszekszünk, vagy mindenáron a saját igazságainkról akarunk meggyőzni valakit?
- Észrevesszük-e, ha ugyan azok az élethelyzetek ismétlődnek, csak más szereplőkkel, és ugyan azokkal a reakciókkal, érzésekkel és ugyan úgy konfliktushoz vezet.
- Vajon mit erősítünk meg a másikban a szavainkkal, és azt hogyan használja tovább partnerünk, amikor megérkezik hozzá a szó, milyen érzéseket vált ki belőle?
Régóta tudjuk, ha a másik ember, általunk negatívnak ítélt részeit erősítjük, szinte beleégetjük, hogy Ő csak olyan lehet! Ha nem elég tudatos, akkor ez végképp önbizalom romboló, és akit állandóan piszkálunk, szidunk, elidegenítjük magunktól, és egy idő után a kapcsolat kapui bezáródnak! Legyen az párkapcsolat, baráti kapcsolat, gyermek-szülő kapcsolat, munkatársi kapcsolat, emberi kapcsolatok általában.
Ugyanakkor a tapasztalat azt mutatja, ha a szeretetnyelvet használjuk, akkor sokkal több megoldásra váró probléma hamarabb és gördülékenyebben oldódik meg, akár a felnőttek, akár a gyerekek világát nézzük. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy nem hívhatjuk fel a figyelmet a minket bántó vagy éppen rossznak minősülő helyzetekre, de a kommunikációnak a szeretet nyelvével jóval több energiát és időt takaríthatunk meg, elkerülve stresszes helyzeteket.
Még nem ismerted fel a saját szeretetnyelvedet? Nehezen tudod befogadni vagy adni a szeretetet? Szeretnéd ezt a témát jobban körül járni? Célirányos, megoldásközpontú beszélgetésre invitállak! Melyik életterületed, érzelmi vívódásodra keresel most megoldást?
Személyes találkozásra Egerben van lehetőség, vidéki és külföldi ügyfelemként online Messengeren vagy telefonos megbeszélést folytathatunk!
Keress bátran, írj bizalommal!
Jógapszichoterápia és életmód tanácsadó konzulens
/Yogapsychoterapy and lifecoach consultant/
Telefon: +36 20 979 3670
E-mail: shiamand@gmail.com
Facebook – Tudatos élet a gyakorlatban