Mi változik, ha elég folyadékot iszol? Hogyan érheted ezt el?
Kifogások, okok, megoldások, tapasztalatok, eredmények!
Mai cikkemben és videómban örök témával foglalkozom! Még pedig a folyadékmennyiség napi szintű bevitelének fontosságáról! Nyáron és Télen és Ősszel és Tavasszal! Mindig! Én sem voltam mindig tudatos arra, hogy mennyit és miért kell akár vizet, akár limonádét, levest, turmixot, bármit mást napi szinten bizonyos mennyiségben bevinni a szervezetembe, míg nem felfedeztem azokat a jeleket, ami változtatásra késztetett! Egyrészt saját tapasztalataim, másrészt a munkámból kifolyólag láttam azokat a jeleket, melyekkel a test figyelmeztet minket a kevés mennyiségre! Kiszárad a bőrünk, a szánk, besűrűsödik a vizeletünk, szorulásunk lesz, fáradékonyak leszünk, lagymatagok és lusták, vagy ráncosodunk bizonyos testrészeinken, és számtalan egyéb, de nagyon fontos jelzést kapunk a testünktől, hiszen szerveink működéséhez elengedhetetlen! Masszázskor is egyértelmű jelei vannak ennek, és kivétel nélkül a vendégek visszaigazolják, bizony nem isznak eleget! A következő kérdésem persze mindig az, hogy miért nem?
Hát lássuk a kifogásokat! Magadra ismersz?
– nem tudtam, hogy mennyit kell inni
– nem vettem észre a jeleket
– nem kívánom a vizet
– tiltakozik a testem (inkább ugye az elméd)
– amikor innék, olyan, mintha megfulladnék
– akkor iszom csak, ha szomjas vagyok
– csak akkor, mikor száraz a testem
– senki nem hívta fel rá eddig a figyelmet
– humorosan: hiányoztam biológia óráról,
– nincs időm inni
– elfelejtek magammal vinni, vagy venni
– sokat kell tőle pisilni,
– nem tudtam, hogy ez ennyire fontos ……!
Mi szükséges ahhoz, hogy a kifogásokat eltöröljük? Elfogadni azt, hogy igen, eddig ezeket a kifogásokat választottad, mert talán információhiányban szenvedtél arról a tényről, hogy a folyadékfogyasztás mellőzése milyen tüneteket, problémákat okozhat! Hajlandó vagy-e tudatosabb lenni? Hajlandó vagy-e éberebb lenni, odafigyelni és észrevenni az intelligens tested jelzéseire? Hajlandó vagy-e megtapasztalni a különbséget a között, amikor naponta csak fél litert iszol vagy amikor 3 litert is! Szokták tőlem kérdezni, hogy mi a mennyiség? Én nem vagyok híve a végleteknek, hiszen a kevés nem elég, a túl sok mindent kimos (ásványi anyagot, vitamin) belőlünk, egyszerűen nem hagy időt a felszívódásra! Igen, tényleg, ha sokat iszol, sokat pisilsz, ez a kiválasztás rendszerének normális része! Gondolj amúgy bele, hogy amikor már a szomjúság érzetet érzed, akkor milyen folyamatok zajlanak a tested sejtjeiből kiindulva az agyig, ahhoz, hogy érezd a szomjúságot, azok szinte már a szervezet vészjelei!
Egyébként a mennyiség nyilván függ – tapasztalatok alapján természetesen, – gyerek vagy felnőttről van-e szó, milyen munkát végez, kint a szabadban, vagy irodában, sportol-e vagy sem, stb. Javasolni azt szoktam, kezd el emelni a mennyiséget, és figyeld meg mi történik!
Én sem ittam tudatosan megfelelő adagot régebben! Egyszerűen nem kívántam, és azon gondolkodtam, hogy a testnek alapvető szükséglete az áramláshoz, vajon lehet-e lelki oka esetleg ennek? Miután önfejlesztéssel kezdtem el foglalkozni, számos okot találtam arra, mi gátolhatja tudatalattinkban eltárolt emlékeink és ahhoz kapcsolódó érzéseink által a víz ivást.
Megdöbbentő, miket tárolunk el az agyunkban. Lehet például, hogy a szülőcsatornában való elakadáskor nyelünk vizet, vagy születéskor, és fulladásként éljük meg nyilván. Lehetnek rossz élmények vízbefulladásból megmenekülés élménye, vagy úszástanulás közben azon élmények, amikor vizet nyelünk!
Sok ismerősömmel beszélgettem erről, és egyértelműen ezekből náluk is előfordultak a rosszul megélt élmények! Viszont, amikor ezt felismerték, akkor képesek voltak az akkori állapotukat megérteni, elfogadni, ugyanakkor felismerni, hogy ezen már túl vannak, ennél azért a pozitív oldala a vízfogyasztásnak jóval sokoldalúbb és hasznosabb, mint a félelmük!
Ezeken felül szoktam hangsúlyozni, hogy a napi mondjuk 3 liter mennyiség nem csak vízből állhat! Tényleg olyan helyen élünk, ahol adott a választás lehetősége, és ezt határozottan értékelnünk kell és hálásnak lenni érte! Lehet víz, citromos – mentás víz, limonádé, tea, leves, nyers turmixok zöldségből, gyümölcsből, különböző teák és gyümölcslevek összessége. Bár sokan csak a vízre esküsznek, nyugodtan lehet változatosan inni, ahogyan étkezni is! Mit kér a tested?
Kiegészítésként fontosnak tartom elmondani, hogy nyilván mást kívánunk télen a hidegben, és mást nyáron a melegben! Így télen a melegebb folyadék esik jobban, ilyenkor a levesek és teák mennyiségét szoktuk emelni a vízzel szemben, nyáron pedig a hűsítő víz és különböző nyers turmixok a kiemelkedőek!
Milyen változások történtek a napi hozzávetőleges 3 liter fogyasztása után? Sokkal impulzívabb lett a testem, kisimult a bőröm, megváltozott az emésztésem, hogy csak párat említsek a sok pozitív változás közül, ami történt!
Min változtattam és mi lett az eredménye?
– elfogadtam, hogy voltak a vízzel kapcsolatos rossz élményeim, de jóval hasznosabb, ha nem a múltban élek,
– a lakásban minden helységbe helyeztem egy 2 dl vizet (vagy mást), és amikor arra jártam, mindig ittam pár kortyot,
– mindig viszek magammal a táskámban, akár merre megyek
– autóban mindig van víz
– tehetsz a babakocsiba is bátran, ha gyermekkel közlekedsz
– a biciklid is elbírja
– a víz mellett minden más folyadék lehetőséget felkutattam, amit befogadóvá tettem
– még az előtt igyekszem wc-re menni, mielőtt a testem jelez
– segítség lehet, hogy emlékeztető cetliket helyezel el magadnak, vagy letöltesz a mobilodra emlékeztető applikációt!
Bízom benne, hogy tudtam Neked inspirációt, ötletet nyújtani ahhoz, hogy szeresd és tápláld a tested minden nap, következetesen!
Bízom abban is, hogy tudtam számodra hasznos információkat, kellő inspirációt adni ahhoz, hogy felfedezd tested megbecsülésének fontosságát, és ezentúl adsz magadnak elég éberséget arra, hogy számodra megfelelő mennyiségű folyadékot igyál napról napra, következetesen!
Bármilyen kérdésed van, szívesen állok rendelkezésedre, várlak szeretettel!
Személyes konzultáció időpont foglalása
Helyszínek: Budapest és Eger
A konzultáció hozzájárulása egyedi, függ az igénybe vett időtartamtól és helyszíntől!
Az Online konzultáció:
Messengeren történik!
Előnye:
- kényelmesen, bárhonnan kapcsolódhatunk!
- nincs utazási költség!
- hangban és/vagy videóban is beszélhetünk!
- van, amikor gyorsan és hirtelen kell segítség,
akkor üzenetváltás után tarthatunk konzultációt! - ha technikai okok merülnek fel konzultáció közben,
természetesen átütemezzük a beszélgetést! - ha még sem jó a megbeszélt időpont valami miatt, bátran jelezze!
- online konzultációra is teljes titoktartás vonatkozik!
JAKAB TÜNDI
Jógapszichoterápia és életmód tanácsadó konzulens
/Yogapsychoterapy and lifecoach consultant/
E-mail címem: shiamand@gmail.com
Telefon: +36209793670
Közösségi oldal: Tudatos élet a gyakorlatban