Ideje beszélnünk erről a témáról úgy, mint a mentális programjaink egyik létező és fenntartott tudatállapotáról!

 Szeretném kérni, hogy szánj rá időt, hogy ebbe a témába a saját életeden belül mélyen belemenj! El tudnál olyan életet képzelni önmagad számára, ahol legalább megközelítőleg vagy teljesen stresszmentesen élsz? Vajon honnan jön a stressz és hogyan lehetne nélküle élni?

 

 

 

Egyszerűen megfogalmazva a stressz pár percig vagy folyamatosan fennálló mentális feszültség, ami fizikai szinten a test különböző sejtjeire van hatással, kibillent az egyensúlyból, hirtelen alkalmazkodni kényszerülünk a helyzethez, és vált ki belőlünk különböző válaszreakciót  kémia, biológiai folyamatokon keresztül! Amikor a stressztényezők fokozottan összeadódnak, ez hat az idegsejtekre, amik rögzülnek, érzékenyebbé válhatunk, a további félelmek és tényezők tovább rontják a helyzetet!

Alapvetően van olyan stresszhelyzet, ami előnyünkre is válhat, mert egy hirtelen fellépő helyzetben az adrenalin segítségével a stressz segíthet eldönteni, hogy mit tegyünk, menjünk vagy maradjunk, üssünk vagy fussunk, vagy hozzunk bármilyen azonnali döntést, tehát életet menthet!

A stressz másik oldala érdekes módon katalizátor abban, hogy gondolkodásmódunkon, szokásrendszereinken, emberi kapcsolatainkon és kommunikációnkon változtassunk egészségünk érdekében! Sokáig fennálló stressz esetén erre az ingerre testünk a felhalmozódott ingerek hatására betegségállapotokkal reagál, figyelmeztetve arra, hogy valamin az életünkben mindenképpen változtatnunk kell, ha meg akarjuk a testi fizikai, illetve lelki mentális okozatokat szüntetni!

Van külső körülmények hatására és belső, gondolkodásmódunk által létrejövő stresszhelyzet!

Külső körülmények lehetnek például munkahelyi körülmények, emberi kapcsolataink hatása, pénzügyi problémák, kommunikációs konfliktusok, iskolai drukk, de akár egy közlekedési helyzet is kiválthatja az érzést, persze ez csak nagyon pici része volt annak, amik az életben még előfordulnak! Belső hatásaink által például lehetünk stresszesek akár a félelmeink, ragaszkodásaink, aggodalmaink, haragunk, szorongásaink, és meglepő módon a pozitív oldalról a bizonyos terveink, céljaink, vágyaink által kialakult felfokozott hangulatú helyzetben is!

A dolog érdekessége az, hogy idővel sokan már beláttuk azt, hogy a külső körülmények ható ereje is tulajdonképpen egy belső hatás saját magunkon belül, hiszen arra adott reakciónk dönti el, hogy stressz lesz-e belőle!

Hogyan lesz a sima stresszből stressztudat? Úgy, hogy szinte beleivódik a hétköznapjaidba, az elmédbe, szokásoddá válik, észrevétlenül függővé válsz tőle, és ehhez a tudatalatti tárolórendszere ugyan úgy ott van, mint bármi más elraktározáshoz! Úgy tudsz rajta változtatni, hogy rajtakapod magad, mintha rajta kapnál egy tolvajt!

 

 

 

Nagyon fontos tudni, hogy a stressztudat iscsak” egy állapot, bár nagy területet ölel át, olykor nagy mélységben, és amit bár olykor nehéz megérteni, de saját magunk tartjuk fenn ezt az állapotot, mert mindaddig, amíg akár egy gondolattal is a konfliktusban vagy érzelemben tartjuk a figyelmünket, vagy hagyjuk magunkat befolyásolni külső tényezőknek, embereknek, az állapot fenn is marad. De nem jelenti azt, hogy nem változtatható meg, ha akarod!

Többféleképpen reagálhatunk stresszes helyzetekre: feszültség, agresszivitás, fájdalom, gyomorgörcs, izzadás, fogszorítás, körömrágás, , izomfeszülés, merev tartás, pánik, szapora pulzus, gyengeség, gyerekeknél éjszakai ágybavizelés, viselkedési zavarok,  illetve halmozódás esetén a testünk bármely pontján kialakulhat góc attól függően, melyik életterületünket érinti a stressz. Mind ezek által gyengíti védekező képességünket, az immunrendszerünket!

Szóval a stressz már tudatszinten manipulál minket? Észrevétlenül megteremtjük, mert nem tudunk nélküle lenni, már unatkoznánk és ebből szívjuk le az éltető energiát, hogy konfliktusokat generálunk? Nagyon érdekes megfigyelni, hogy több kliensnél előfordul, és felismerésre került, ha már egy kicsit hosszabb ideig nyugodtság van az életében, akkor valami egész kicsi apróságból bosszúságot, majd stresszt csinál, mintha fellépne egy hiány, és generál egy álproblémát az egó! Észrevétlen stresszfüggőség alakul ki! Ezt egy külső megfigyelő nagyon jól észre tudja venni!

 

Az egyik legfontosabb kérdés, lehet-e vajon stresszmentes életet kialakítani? Én azt mondom, hogy soha ne mond, hogy soha, de ez mind attól függ, hogy bizonyos élethelyzeteket, kihívásokat hogyan kezelünk! Sokban rajtunk múlik és tőlünk függ, és önfejlesztéssel és önismerettel fokozható, hogy egy-egy ilyen helyzettel mit kezdünk,  és képesek vagyunk-e tanulni belőle, hogy az ismétlődéseket elkerüljük! Tudunk-e változtatni gondolkodásmódunkon, szokásrendszereinken, emberi kapcsolatainkban való kommunikációkon, és legfőképpen képesek vagyunk-e komolyan megtenni a változtatásokat, mert ezen múlik az életminőségünk és egészségi állapotunk javítása!

 

 

Első lépésként a stressz helyzeteknek mondott szituációkra adott reakcióink megfigyelése vihet minket előbbre! Mi kezdeményezünk? Vagy mások “segítenek” ebben nekünk?

Önfejlesztésemben ez volt az egyik nagy feladatom, hogy megértsem, tudatosan az egómmal megértsem, hogy én választhatok, hogy én hozom létre, én sodrom bele magam, nélkülem a másik ember csinálhatna bármit, ha én nem adom magam a stresszhez, nincs. Örökké hálás leszek, hogy éberré tudtam válni egy-egy szituációban, mert az élet azért történik tovább, de ráfigyeléssel a szituációk megkezdésekor tudsz reagálni!

Arról már mindenütt lehet olvasni és tanulni, hogy stresszes állapotban milyen eszközeink vannak a kezelésére, megszüntetésére. Ezek azonban már a stressz következményeinek kialakulása utáni állapotról szólnak! Stressz ellen mit lehet tenni? Ebben a mondatban már minden benne van! Ott van a tudatodban, hogy érhet stressz, készenlétben kell tenni, és ellenállásba is kerülhetsz vele! Inkább fogadjuk el, hogy létezik, de a mentes övezetre választására és megengedésére legyünk figyelemmel! Valljuk be önmagában a megszületésünk is tudattalanul micsoda érzésekkel járhat, és utána minden életszakasznak megvan/ meglehet a rizikófaktora!

Arról azonban nem igazán szól a fáma, mit tehetnénk igazi megelőzésére tudati szinten amikor már éberek lehetünk rá, pedig az önfejlesztés pontosan eredményre vezethet ebben a szinte mindenkit érintő helyzetben! Nyilvánvaló, hogy a kialakult állapotoknál alkalmazott módszerek segítenek egy nyugalmi állapot létrehozásában, így ezeket alkalmazva ami régen még kihozott minket a sodrunkból, lehet ma már meg sem érint minket. Ilyenek: sport, természetjárás, olvasás, wellness, olvasás, önfejlesztés, közösségi élet, művészeti tevékenységek, relaxáció, meditáció, gyógynövények, vitaminok, ásványi anyagok több fogyasztása, az ölelés vagy szeretetteli simogatás például. Ilyenkor a rögzült idegsejtek feloldódnak! Kevésbé kellemes része azonban, ha valaki már kedélyjavító vagy nyugtató gyógyszereket szed! Természetesen ezekről a készítményekről le lehet szokni, fokozott odafigyeléssel, orvosi háttértámogatással és akaraterővel!

De ez vajon garancia arra, hogy ne legyünk stresszesek? Egy szinten igen, de ha nem rendelkezünk kellő önismerettel magunkról, csak átmeneti megoldás lesz, mint a mérleg elve, egy kis stressz – egy kis relaxáció – egy kis stressz – egy kis sport, és körfolyamat alakul ki. Ilyenkor érdemes inkább az okokat elkezdeni tudatosan keresni, megfigyelni magunkat!

Szeretném leszögezni, hogy nem emberségünk részeként a megtagadásáról van szó, hogy nem létezik stressz, hanem azon cél elérése, hogy minél kevesebb legyen életünkben,  vagy akár szinte semmi!

 

 

Szeretnék feltenni Számodra kérdéseket, amikre őszinte választ kérj magadtól! 

  • Számodra mit jelent a stressz? Mi okozza Nálad ezt az állapotot?
  • Te mit veszel észre a világban?
    Mire fókuszálsz? És legfőképpen ha valamit észreveszel, mennyi ideig ragad magával vagy azonosulsz vele?
    Hagyod-e hogy mélyen érzelmileg érintsen meg, és elsodorja a napodat?
    Mennyire mélyen vagy benne mások életében?
    Milyen hosszú az az időszak, hogy képes vagy stressz nélkül élni, amikor minden nyugalomban van körülötted, amikor a külső körülmények már nem hatnak Rád, megfelelő reakcióval rendelkezel?
  • Meg tudod-e figyelni önmagadon belül, hogy mi számít Nálad stressznek?
    Képes vagy-e elkülöníteni önmagadtól és ránézni arra, miért hoztad létre?
    Elismered, hogy ezért is Te vagy a felelős, a Te teremtésed, még ha nem is úgy látszik?
    Milyen érzéseket generál benned?
  • Megéled ezeket az érzéseket, fájdalmakat, dühöt, bármit?
    Mire tanít? Hibáztatsz-e érte másokat?
    Képes vagy-e azt a pillanatot megragadni, amikor létrejön ez a helyzet, és képes vagy-e megállítani magadat, hogy felismerd mik a választási lehetőségeid abban a pillanatban?

Nagyon sok embernél megfigyelhető, hogy hihetően törekszik arra, hogy minél kevesebb ilyen helyzetben vegyen részt, a tudatos önfejlesztés, önelemzés, érzelmeink helyén kezelése segít abban, hogy a stressz tudatot áthuzalozzuk magunkban! Minden stresszhelyzet, mint fentebb írtam, létrehoz egy kémiai vegyi folyamatot is, és különböző hormonok termelődnek! Amikor felülírjuk a stresszt a nyugalom érdekében, akkor ezek a vegyi folyamatok is megváltoznak! Tehát mindenképpen az a cél, hogy igyekezzünk nyugodt életet élni, ismerjük saját magunkat, a külső ingerekre adott reakcióinkat!

  • Tehát a kártékony stressz is “csak” egy választás?
    Ha mélyen, nagyon mélyen ránézünk, igen!
    Választhatod adott pillanatban? Igen,
    ha tudatos vagy,
    ha éber vagy rá,
    ha figyelmes vagy rá,
    ha azonnal észreveszed,
    abban a pillanatban döntési lehetőséged van!
    Reakcióként kiváltott érzelmi hatásaid közül azonnal dönthetsz egy gondolattal, hogy akarod-e tovább, kezeled-e, egyáltalán Tiéd-e vagy nem számít?!

Ehhez, és erre jó a, akár egy nap végén leírni egy naplóba, milyen hatások értek Téged, és miként reagáltál, mennyi ideig foglalkoztál vele, érdemes volt-e figyelmedre a helyzet, mit tanultál belőle, legközelebb észreveszed-e!

Mert a megelőzés az lehet, ha ezeket felismerjük, és adott pillanatban ugyan megéljük, de megváltoztatjuk! A megváltoztatás akkor sikeres, ha semmi frusztráció nem marad benned az adott szituáció vagy helyzet után, és semmi vagy minimális testi érzeted marad. Nyilván a különböző életterületeken végbemenő helyzetek mások és mások lehetnek, ezért invitállak a hamarosan megrendezésre kerülő tréningre!

 

 

Tehát mindenhol, ahol azt a programot láttad a gyerekkorodban, hogy csak stresszben lehet élni, hogy ez az élet kötelező velejárója, hogy jó dolgok után csak rossz jöhet, hajlandó vagy megváltoztatni? A hajlandóságod, a megengedésed maga létrehoz egy olyan energia rezgését, ami a régi minták lenyomatát átalakítja, mert TE más rezgéssel kezdesz élni, más szándékaid és hited lesz, más hol lesz a fókuszod, figyelme, ezzel az energiád is! Idővel az alap szokásrendszered megváltozik!

Szeretnéd ezeket a lépéseket megtanulni?
Felismerni, hogy hol vannak stressz-ügyben a kötöttségeid, rögzültségeid?
Átakarod formálni az életedet tényleg komolyan? Kattints a képre!

 

Állok rendelkezésedre, írj bátran üzenetet vagy hívj telefonon, jelezd részvételi szándékodat a készülő egy napos, budapesti tréningre vagy beszéljünk meg coaching órát, és ezzel meg is tetted az első lépést a változtatásaidhoz!

Személyes és online konzultációim arra hivatottak, hogy könnyedebbé, egyszerűbbé és nyugodtabbá tegyük az életed!

 Vidéken, külföldön élő vendégeimnek messengeren tudok konzultációs lehetőséget biztosítani!

 

 

 

 

 

Várlak szeretettel, egyeztessünk időpontot, legyen könnyebb az életed!
Jakab Tündi

Jógapszichoterápia és életmód konzulens
/Yogapsychoterapy and lifecoach consultant/

 

E-mail címem: shiamand@gmail.com
Telefon: +36209793670

Rólam ITT olvashatsz többet!

VÁRLAK SZERETETTEL!

Facebook – Tudatos élet a gyakorlatban

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás