A Szeretetnyelv témához kapcsolódva egyik legmeghatározóbb tartalmi jelentőségével bíró eszköze az a minőségi idő, amit célirányosan csak magunkra fordítunk!
Először joggal kérdezheted, hogy miért? Van minőségtelen idő is? Vagy például a munkával eltöltött idő az minőségtelen? Semmiképpen! Ez nagyjából attól függ, hogy azt milyen kedvvel és szenvedéllyel végezzük, mennyire inspirál, kiteljesíti-e minket! Tehát mindenképpen SAJÁT értékrendünk határozza meg, hogy önmagunk számára mi a minőségi és minőségtelen, és soha ne hagyd, hogy ezt mások mondják meg számodra (így kilövöd a megfelelési kényszert!)
Mielőtt még azt hinnénk, hogy a Szeretetnyelv csak két ember között jöhet létre, ideje felfedezni azokat a jelentőségteljes, életünkhöz elengedhetetlen perceket, melyekkel elsőre csak saját magunkat ajándékozzuk meg. Nevezzük ezt most már a köztudatban elég jól ismert Én-időnek!
A téma meglehetősen kapcsolódik az önfejlesztésben az önszeretet felismeréséhez! A legelső dolog, amit érdemes meghatározni mindenkinek, hogy saját maga számára mit jelent akár egy adott órahossza minőségi eltöltése.
Mikor töltöttél egy napot csak magadra tudatosan? Mikor vettél ki egy nap szabadságot csak magadra???? Amikor nem a hivatalos ügyeket, nem a párod dolgait, nem a gyerekek problémáit oldod meg éppen, és nem nagy takarítasz vagy nyolc tál ételt főzöl, hanem az egész nap a TIED!!!! Ha pedig otthon élsz, kisgyermeked van, vagy éppen egy családtagodat látod el, megkértél valakit, segítsen be egy napot, hogy magaddal tudj törődni?!
Amikor én először jó pár évvel ezelőtt megcsináltam, bevallom Neked, zavarban voltam saját magam előtt, mert annyira szokatlan volt a helyzet, hogy egy órát csak toporogtam! Fogtam volna automatikusan a rendrakáshoz, de aztán rájöttem, hogy aznapra az szünetelni fog, és kellőképpen önzőnek kell lennem, hogy ezt meg is engedjem magamnak! Tehát tudnunk kell, hogy mit is kezdjünk magunkkal ilyenkor! Persze ez nehezebb azoknak, akik mellett egyáltalán nem él ilyen életformával valaki, vagy szülő, vagy munkatárs, barát, ismerős! De sosem késő elkezdeni, és saját napunkat kialakítani! Na persze ehhez kell némi önismeret, mi az, ami igazán feltölt Téged, és hajlandó vagy-e végre senki mással nem foglalkozni, csak magaddal? 🙂
Itt jegyezném meg, hogy egy idő után eljut az ember oda az önfejlesztő úton, hogy abszolút nem érdekli, milyen mintákat hozott a múltjából, hanem azonnal képes kialakítani a saját, önmaga számára jól működő szokásrendszereit!
Egy személyes példát engedjetek meg, jó pár évtizeddel ezelőtt azt hittem fiatalként, lehettem 20-30 éves, hogy a wellness az valami luxus szórakozás! Azután természetesen rájöttem, hogy olyan gondolati mintákat hordoztam, amit mástól láttam, hogy a wellness luxus, és hogy drága, és hogy erre nem ér rá a dolgozó ember! Máris kaptam egy mentális programot, amit magamévá tettem! Elhittem valamit, amiről meg sem voltam győződve, csak követtem egy mintát, és én is felhúztam egy falat, amin nem léptem – egy ideig túl! Elgondolkodtató, hogy vajon mennyi mindennel tettük ezt az életünkben eddig! Kérlek, ne csak olvasd el ezt a cikket, hanem ha van kedved a saját életedben is nézz rá, lehet-e Nálad valami, ami az Én-idő megélését gátolja, akadályozza?
Az önszeretetnek sok-sok évtizedig az emberek jelentőség része ellenállt, hiszen azonosították az egoista emberek önkényes viselkedésével, feltűnésével. Az ezoterikus, spirituális tanítások azonban nagyon jól el tudták szimbolikusan különíteni az ego olyan szintű barátunkká tételét, mellyel kialakíthatunk egy egészséges önszeretetet is. A minőségi idő ez esetben mindig olyan tartalommal kell bírjon, ami az egyén számára fontos, feltöltődést, örömöt, megelégedettséget nyújtson. Ezek lehetnek a legapróbb örömöktől kezdve nagy vágyak beteljesülésééig.
Minőségi időnek tekinthető, de ezt természetesen önmagad számára ezt Te tudod majd felfedezni, de akár egyedül beülni egy kávézóba egy jó könyvvel, és kizárni a világot a terünkből, vagy egy kellemes, illóolajos fürdő, egy sporttal eltelt délután, egy nap kertészkedés, vagy házi kedvenceinkkel való foglalatosság, illetve egy klassz ebéd vagy vacsora megalkotása, sportolás ,barátokkal való találkozás.
Ide tartozik akár egy olyan iskola, tanfolyam, tréning elvégzése, ahol a részvételt olyan minőségi időnek tartjuk önmagunk számára, ami örömtelibb életet ad, tudást ad bizonyos életterületünkhöz, vagy fejleszti képességeinket életünk minőségi változásának irányába!
És hogy mitől minőségi? Mert amikor vége ennek az éppen adott Én-időnek, akkor sokkal, de sokkal jobban érzed magad, tele leszel energiával, pihentebbnek érzed magad. Megfigyelhető, hogy sokan elkezdenek figyelni a szellemi és fizikai tevékenységük összhangjára is, aki egész nap ülő munkát végez, felfedezi a sport örömeit, vagy aki fizikai munkát végez egy gyárban gép mellett, több lelki-szellemi elfoglaltságot keres.
A lényeg az, hogy felszabadultan, minden kényszer nélkül, legfőképpen belső késztetésből teremtsük ezt meg magunknak!
Hajlandó vagy-e az eddig megtagadott Én-időt végre befogadni, megengedni vagy növelni önmagadnak?
Nézd csak meg a különbséget, a között, ha lehangoltan vagy feltöltődve beszélgetsz például a pároddal, gyermekeddel, szülőddel, barátaiddal, munkatársaiddal! Jelentős különbség van a kapcsolatok minőségében, ha az egyén képes önmagát is úgy feltölteni, hogy saját magán túl a kapcsolataiban is meglátszik a minőségi élet változása! És itt egy fontos párkapcsolati tényezőre is szeretném felhívni a figyelmet! Ha megengeded magadnak az Én-időt, akkor a párod privát Én-idejét is sokkal jobban fogod tudni támogatni, mert tudod, hogy neki is szüksége van arra!
És most beszéljünk arról a minőségi időről, amit másokkal tölthetünk el! Egy dolgot már az elejét leszögezhetünk: a minőségi életidő megteremtése nem korfüggő!
Párkapcsolatban a minőségi idő eltöltéséhez mindenképpen szükségünk van ahhoz, hogy saját és párunk igényeit tudatosan megismerjük. Nyilván egy túrázni szerető feleség ütközésbe fog kerülni egy számítógépet bújó férjjel és fordítva, persze számtalan paradox példát tudnánk felsorolni! Ezért megint oda érünk, hogy elengedhetetlen egy jó nagy beszélgetés a párok között, akár fiatalok, akár persze idősebbek, hogy mi az az idő, amit úgy eltöltenek, hogy mindketten jól érzik magukat benne!
Amikor jelenlegi párommal összekerültünk, tudatosan még kapcsolatunk elején beszélgettünk arról, hogy kinek mi az érdeklődési köre, hol vannak azok a közös pontok, amiket egy időben tudunk úgy eltölteni, hogy az mindkettőnk számára feltöltődés, öröm legyen! Ezt mind a lelki, mind a test, érzelmi szükségleteinkről megtettük! Nyilván valóan ritka, hogy két ember teljesen egyforma, így akadnak olyan igényeink is, ami különböző, bár a másikat nem zavarja, és nem vesz benne részt! Ilyen például, hogy én szeretek futni és jógázni, Ő ebből a jógát kedveli!
Nálunk egy nagyon apró dolog is nagyon minőségi, szeretetben töltött időt tud adni, mint hogy fogunk mindketten egy-egy könyvet és egymás mellett, csendben egy tea mellett olvasgatunk, vagy akár felolvasunk egymásnak! De ide tartozik az utazás, egy jó fürdőhely felkeresése, a gasztronómiában a főzés, a téli berakni valók elkészítése, egy jó cukrászda, egy jó zene vagy önfejlesztő anyag meghallgatása, átbeszélése, a cicáinkkal való foglalkozás, kertészkedés. Egy meghitt beszélgetés az életről, az érzésekről, tervekről, egymás munkájáról! Ezzel egyébként azt is megelőzhetjük, hogy gondolatolvasóvá tegyük a párunkat, és találgatnia kelljen rólunk!
Így tudjuk, hogy mit tervezzünk, szervezzünk, ami nagyon fontos ahhoz, hogy a hétköznapi, sokszor egészséges bár, de fárasztó munka után kiegyenlítsen minket!
Egy kicsit nehezebbnek tűnik a gyermekeinkkel való minőségi idő eltöltése, ami az éveik számának növekedésével – a saját életterük kialakításával csökken! Kis gyermekkorban a szülő nagyon sok időt tud tölteni az otthon zajló évek alatt, míg az óvodába, iskolába kerülés után ez órákat tud csökkenni! Ilyenkor van óriási felelőssége a szülőnek, hogy tudatosan tervezzen csak gyerekekkel való programokat, ahol bizony már ebben a korban felfedezhetjük saját gyermekeink igényét! Azt mindenképpen javaslom, hogy ahol több gyermek van, ott az egész családot érintő programokon kívül a gyerekekkel egyenként is töltsünk el közös élményeket!
Ezekben a minőségi időkben fontos szerepet játszik az egymásra való odafigyelés, a zavaró tényezők kizárása, ilyenkor nem engedünk be más embereket ebbe a térbe, merjük kikapcsolni a telefonunkat, és az internetet is!
Tehát Kedves Olvasóm, minőségi Én-időre és együtt töltött órákra fel, hogy tovább növeljük a Szeretetnyelvünk megnyilvánulásait!
Van úgy, hogy nehezen boldogulunk a Szeretet nyelvünk megtalálásával, illetve a mások felé történő kifejezésével! Ebben is szívesen segítek Neked, ha úgy érzed, hogy ezen kommunikációs út megnyitásával könnyedebbé és örömtelibbé válik az életed!
Keress fel személyesen, vagy online konzultációs elérhetőségeim egyikén!
Várlak szeretettel!
Jakab Tündi
Jógapszichoterápia és életmód tanácsadó konzulens
/Yogapsychoterapy and lifecoach consultant/
Telefon: +36209793670
E-mail: shiamand@gmail.com
Facebook – Tudatos élet a gyakorlatban